Pazar, Ocak 16Önemli Haberler
Shadow

10 büyük projenin 6’sı Türkiye’de: Dünyaya damga vuracağız

10 büyük projenin 6’sı Türkiye’de: Dünyaya damga vuracağız

AA muhabirinin derlediği bilgiye nazaran, TBMM Plan ve Bütçe Komitesi’nde yarın ele alınacak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2022 yılı bütçesi, çeşitli alanlarda birçok projenin gerçekleştirilmesine imkan verecek.

Bakanlığın bütçesi gelecek yıl için 62 milyar 531 milyon 437 bin lira olarak belirlendi. 2018 yılında 31 milyar 388 milyon 36 bin lirayı bulan bütçeye kıyasla 5 yılda yüzde 99 ödenek artışı sağlanmış oldu.

Türkiye’nin bilhassa 2002’den itibaren ulaşım ve haberleşme altyapı yatırımlarını önceleyip, 910,3 milyar dolarlık yatırım sayesinde gerçekleştirilen projelere, gelecek yıl ve Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olan 2023’te yenileri eklenecek. Devreye alınacak projeler, hayatı kolaylaştırmasının yanı sıra yerli ve ulusal sistemlerle Türkiye’nin dünyada daha fazla kelam sahibi olmasına katkı yapacak.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ORTA AÇIKLIKLI ASMA KÖPRÜSÜ İÇİN GÜN SAYILIYOR

2003 yılı öncesi mevcut 6 bin 101 kilometre uzunluğundaki bölünmüş yol ağı, yürütülen çalışmalarla 28 bin 340 kilometreye çıkarılırken otoyol uzunluğu 3 bin 532 kilometreye ulaştı.

Osmangazi Köprüsü’nün dahil olduğu İstanbul-İzmir Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü içeren Kuzey Marmara Otoyolu, Ankara-Niğde Otoyolu ve Menemen-Çandarlı Otoyolu tamamlanarak, Edirne’den Şanlıurfa’ya kesintisiz otoyol teması tesis edildi.

Aydın-Denizli Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu’nun Nakkaş-Başakşehir kısmı ve 1915 Çanakkale Köprüsü’nün de dahil olduğu Malkara-Çanakkale Otoyolu’nda imal çalışmaları ise devam ediyor.

1915 Çanakkale Köprüsü, 2 bin 23 metre orta açıklıkla Cumhuriyet’in 100. kuruluş yıl dönümünü sembolize edecek. Bu uzunlukla tamamlandığında “dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü” unvanına sahip olacak yapının, yaklaşım viyadükleriyle birlikte toplam geçiş uzunluğu 4 bin 608 metreyi buluyor. İki çelik kule ortasındaki köprü, dünyada ikiz tabliye olarak tasarlanan az asma köprülerden biri niteliğini taşıyor. 1915 Çanakkale Köprüsü, feribotla bekleme müddetiyle ve hava durumları nedeniyle kimi vakit saatler süren Çanakkale Boğazı’ndan geçiş müddetini 6 dakikaya kadar indirecek. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılışının 18 Mart 2022’de gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Yap-işlet-devret modeliyle 2023’e kadar toplam 6 projeyle 579 kilometre ve 2035’e kadar toplam 13 projeyle 3 bin 767 kilometre daha otoyol imalinin hayata geçirilmesi öngörülüyor.

TÜRKİYE, HAVA ULAŞIMINDA EN SÜRATLİ GELİŞİM GÖSTEREN ÜLKELERDEN BİRİ OLDU

Son yıllarda yaşanan gelişmeler, global nüfus hareketleri ve ticari istikrarlara bağlı olarak hava ulaşım faaliyetleri süratle batıdan doğuya kayıyor.

Coğrafik bakımdan üç kıtanın ortasındaki kilit pozisyonuyla gelişmiş pazarlar ile gelişmekte olanlar ortasındaki uçuş rotaları üzerinde yer alan Türkiye, 2003’ten itibaren yürütülen hava ulaşım siyasetleri ve faaliyetleriyle dünyada en süratli gelişim gösteren ülkelerden biri haline geldi.

Havacılık yatırımlarıyla 2003’te 26 noktaya yapılan iç sınır uçuşları, bugün 56 noktaya ulaştı. Kelam konusu devirde 50 ülkede 60 noktaya uçuş yapılırken bugün 127 ülkede 329 noktaya uçuş gerçekleştiriliyor.

Üretimleri devam eden Çukurova, Tokat, Rize-Artvin, Bayburt-Gümüşhane ve Yozgat havalimanlarıyla hava yolu ulaşım ağı daha da güçlendirilecek.

TÜRKSAT 5B BU YILSONUNDA, 6A 2023’TE UZAYDA OLACAK

Türkiye’nin uzayda da kelam sahibi olabilmesi için başta haberleşme uyduları olmak üzere, çok emelli müşahede ve alçak yörünge uyduları yapıldı.

Haberleşmedeki irtibat uydusu Türksat 5A, 8 Ocak’ta yörüngesine fırlatıldı. Haziranda hizmete alınan Türksat 5A, 3 kıtaya yayılan geniş coğrafyada televizyon ve data haberleşme hizmeti sağlıyor.

Tasarım ve üretim basamakları muvaffakiyetle tamamlanan Türksat 5B’nin, yılın sonunda uzaya fırlatılması planlanıyor. 42 derece doğu yörüngesine gönderilecek Türksat 5B ile Ka-Bant bilgi haberleşme kapasitesi 15 kat daha artacak. Uydu bu özelliğiyle kara, hava ve deniz araçlarına gelişmiş bilgi haberleşme hizmeti verecek. Böylelikle ticari gemi ve hava ulaşım pazarına odaklanılacak. Türksat 5B ile Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkeler kapsama alanında yer alacak.

Ulusal haberleşme uydusu Türksat 6A’nın ise montaj, entegrasyon ve testleri Ankara’daki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde devam ediyor. Uydunun üretim ve test sürecinin 2022 sonunda tamamlanarak, 2023 yılının birinci çeyreği içinde fırlatılması hedefleniyor. Türkiye, Türksat 6A’nın uzaya fırlatılmasıyla haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke ortasında yer alacak.

“ÇILGIN PROJE” TÜRKİYE’Yİ HEM BÖLGEDE HEM DÜNYADA KELAM SAHİBİ YAPACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 2011’de açıklanan ve kamuoyunda “çılgın proje” olarak bilinen Kanal İstanbul Projesi, dünya deniz nakliyatına yeni bir soluk getirecek.

Dünyada ve ülkede yaşanan teknolojik ve ekonomik gelişmeler, değişen iktisadi yönelimler ve ülkenin ulaştırma altyapıları konusundaki artan gereksinimleri doğrultusunda ortaya çıkan vizyon projesi Kanal İstanbul’un birinci ulaşım köprüsü niteliği taşıyan Sazlıdere Köprüsü’nün temeli atıldı.

Hizmete girdiğinde İstanbul Boğazı’na alternatif geçiş koridoru olacak ve Türkiye’yi lojistik üs pozisyonuna getirecek Kanal İstanbul ile ülkenin, hem bölgesindeki hem de dünyadaki ticaret ve ulaşım yollarında daha fazla kelam sahibi olması amaçlanıyor.

5G İHALESİ GELECEK YIL YAPILACAK

Ulaşımın her modunda olduğu üzere bağlantı ve bilişim dalının gelişimi de 2003’ten itibaren büyük ivme kazandı. 2020’de yüzde 16 olan bilişim dalının büyüme oranının, bu yılın birinci yarısında yüzde 19’a ulaşmasıyla büyük bir muvaffakiyete imza atıldı. Fiber çizgi uzunluğu 445 bin kilometreyi aşarken, kelam konusu tarihte 20 bin olan geniş bant abone sayısı 86 milyonu geçti. Taşınabilir abone sayısı 85 milyona ulaşırken abonelerin yüzde 93’ü 4,5G hizmetini kullanmaya başladı.

Teknolojik gelişmeleri takip eden değil, istikamet veren ülke olma amacının bulunduğu bilişim dalında, bilhassa 5G teknolojileriyle yerlilik ve ulusallık oranlarının üstlere çıkarılması hedefleniyor.

5G’ye giden yolda donanım ve yazılım gereksinimlerine yerli ve ulusal imkanlarla yanıt verebilmek hedefiyle “Uçtan Uça Yerli ve Ulusal 5G Haberleşme Şebekesi Projesi” başlatıldı. Büyük çoğunluğu ithal edilen donanım ve yazılım eserlerini yerli imkanlarla üreterek ülkenin ihracatına ve istihdamına katkı sağlanıyor.

2022 sonu prestijiyle 5G ihalesinin yapılması ve 2023’te de Türkiye’nin birinci 5G servislerinin operatörler tarafından verilmeye başlanması planlanıyor.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir