Pazar, Ocak 16Önemli Haberler
Shadow

150 milyon yıllık mağaraya ziyaretçi akını

150 milyon yıllık mağaraya ziyaretçi akını

Kentte Torul ilçesine bağlı Cebeli köyü hudutlarında yer alan, toplam 100 metre uzunluğa, 1500 metrekare de genişliğe sahip Karaca Mağarası, elipse benzeyen 4 başka kısmın birleşmesi ile meydana geliyor. Karaca Mağarası, çok çeşitli renk ve hallerde damla taşlardan oluşuyor. Sarkıtlar, dikitler, sütunlar ve desenli duvarlar ile mağara, içeriye yanlışsız gidildikçe huni formunda genişliyor. Tavan yüksekliği 18 metre olan mağara, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Pandemi devrinde mağaraya ziyaretler, salgın önlemleri altında yapıldı. Mağarayı, yaz turizm döneminde 90 bin kişi ziyaret etti. Mağara, Kasım ayı sonunda turizm döneminin bitmesiyle ziyaretçilerine kapılarını kapatacak.

‘ETKİLEYİCİ HOŞLUĞA ŞAHİT OLUYORUZ’

Mağarayı ziyaret eden Hüseyin Çelik, “Dünyanın en beğenilen ve en mükemmel mağaralarından biri olduğunu söyleyebilirim. Uzun bir sürecin akabinde bu görüntüye bürünmüş bir tabiat mükemmeli olarak ziyaretçilerini büyülemekte. Gümüşhane’de bulunan birçok turistik yerlerin içinde en çok ziyaret edilen yerlerden birisi, olarak kayıtlara geçmekte. Ziyaretle, bu etkileyici hoşluğa daima şahit oluyoruz” dedi.

‘TURİZME BÜYÜK KATKISI VAR’

Yaz turizm dönemi kapanmadan Karaca Mağarası’nı ziyaret ettiğini söyleyen Tuğba Saraç da “Karaca Mağarası’nı, bu yıl birkaç kere daha ziyaret etme bahtım olmuştu. Dönem kapanmadan son sefer ziyaret etmek için bugün buradayım. Karaca Mağarası’nın kendine hayran bırakan bir tabiat hoşluğu var. Her ne kadar sıklıkta gelsek de tekrardan gelmek ve görmek istiyoruz. Ülke turizmimize çok büyük bir katkısı var” diye konuştu.

‘KENDİNE HAS BİR HAVASI VAR’

Mağarayı birinci kere ziyaret etme fırsatı bulan üniversitesi öğrencisi Ahsen Keskin ise “Adını daha evvel sıklıkla duymuştum. Bende büyük bir merak uyandırmıştı. Birinci sefer ziyaret etme talihim oldu. Beni çok etkiledi. Kendine mahsus bir havası var. Turizm manasında Gümüşhane’ye çok büyük manada katkı sağladığına kendi gözlerimle de canlı görerek şahit oldum. Ziyaret için bu etkileyici mağaraya tekrardan geleceğim” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir