Pazar, Ocak 16Önemli Haberler
Shadow

3D yazıcıyla ‘yüzde 100 bitkisel et’ ürettiler

3D yazıcıyla ‘yüzde 100 bitkisel et’ ürettiler

İsrail’deki Redefine Meat, 3D yazıcı kullanarak yüzde 100 bitkisel et ürettiklerini duyururken, vegan eserlerin İsrail ve tüm Avrupa’daki restoranlarda kullanılabilir hale getirildiğini açıkladı. Gerçek et dokusunun hedeflendiğini söyleyen şirket, soya ve bezelye proteini, nohut, pancar, maya ve hindistancevizi yağı kullanarak bitkisel sığır eti üretimi gerçekleştirdi. 2018 yılında ürettikleri birinci 3D baskılı bitkisel bazlı biftek üreten şirket, saatte 10 kilogram etin “basılabildiğini” kaydetti.

Ünlü restoranlardan “bitkisel et” alternatifi

Şubat ayının birinci günlerinde 29 milyon dolar fon toplayan şirketin, besin aroması şirketi olarak bilinen Givaudan ile iştirak yaptığı ve bitkisel etin sulu olduğunu nasıl çözdüğü de argüman ediliyor.

İngiltere’nin tanınan et restoranları Marco Pierre White, ünlü Hint restoranı Brigadiers, Hollanda’daki Michelin yıldızlı restoranlardan Ron Gastrobar ve Almanya’daki Facil’de de satışa sunulmaya hazırlanan bitkisel etler, sığır ve kuzu etinin yanında kıyma ve domuz eti de dahil olmak üzere pek çok bitkisel et kaynaklı yemekleri restoranlara servis edecek.

Bitkisel bazlı et üretimi, Nestle üzere çok uluslu besin şirketlerinin bu pazara dahil olmasıyla başlarken, ABD’deki Beyond Meat, bitki bazlı ürettiği burgerlerle daldaki bitkisel et yolunu açtı. Şu ana kadar bitki bazlı et sanayisinden gelen tekliflerin köfte, kıyma, tavuk üzere birçok esere alternatif olarak yayılmaya başladığı da biliniyor.

Mantar ipliklerinden bitkisel et üretiliyor

Sanayi için “önemli amaç” hem görsel hem de doku olarak dana yahut tavuk etini andıran “yapılandırılmış” bitkisel etler üretmek olurken, süpermarketlerde bugüne kadar bulunan bitkisel et alternatiflerinin çoğunlukla gerçek lifli et dokusundan mahrum olduğu biliniyor. Et dokusunu bitkisel olarak üretmek isteyen bilim insanları ve besin girişimcileri ise mantar ipliklerinden oluşan miselyum ağının yapısını inceleyerek 3D baskıya dönüştürüyor.

“Küresel et sanayisi ortadan kalkabilir”

IDTechEx araştırma kümesi, 3D baskısının etin mozaik yapısını yahut domuz pastırması içindeki bulunan yağ ve kasların yine oluşturulması için kullanılabilir derken, “Bitki bazlı et sanayisinde teknoloji süratle ilerliyor ve önümüzdeki birkaç yıl bitki bazlı etin, global et sanayisini bozup bozamayacağını karar verme kademesinde çok değerli olabilir” tabirlerine yer verdi.

3D baskılı besin üzerinde çalışan başka şirketler ortasında İspanya’dan Novameat de yer alırken, İsrail’in Aleph Farms’ı kuluçkalanmış inek hücrelerinden yapılmış bir 3D baskılı kaburga eti ürettiğini duyurdu.

Redefine Meat’in CEO’su ve kurucu ortağı Eshchar Ben-Shitrit, ormansızlaşma üzere çevresel problemlere yardımcı olmak için global et tüketiminin azaltılması gerektiğini söylerken, “Üretilen mahsulün birden fazla hayvan yemi olarak kullanılıyor. Bugün, 2030’a gelmeden, bildiğimiz ve sevdiğimiz etin tüm mutfak özelliklerini koruyan, lakin sığırları bir üretim aracı olarak ortadan kaldıran gerçek bir tahlilimiz var” sözlerine yer verdi.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir