Pazar, Ocak 16Önemli Haberler
Shadow

ABD, artan Kovid-19 olaylarına karşı devayı hatırlatma dozunda arıyor

ABD, artan Kovid-19 olaylarına karşı devayı hatırlatma dozunda arıyor

Washington Post’un, ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri (CDC) yetkililerine dayandırdığı haberinde, salgın nedeniyle 14 eyalette hastaneye yatan hasta sayısında kayda bedel bir artış yaşanırken, ABD Lideri Joe Biden idaresi yetkililerinin, tüm yetişkinlere hatırlatma dozu onayı verilmesi için CDC’ye baskı yaptığı argüman edildi.

Fakat CDC Yöneticisi Rochelle Walensky’nin ilaç şirketlerinin bilgilerini dikkatle incelemeden, istişare konseyinin tavsiyesine karşı gelecek bir karar almak istemediği tabir edildi.

Öte yandan, her gün 3 binin üzerinde yeni hadise bildiren Colorado eyaleti, federal tavsiyeleri aşarak herkesin hatırlatma dozu aşı olmasına müsaade verdi.

Demokrat Vali Jared Polis, imzaladığı kararnamede eyalette Kovid-19 olaylarının kayda paha oranda artması nedeniyle 18 yaş ve üzerindeki herkesin artık yüksek risk taşıdığını ve münasebetiyle hatırlatma dozu aşı olabileceklerini açıkladı.

CDC datalarına nazaran, Colorado’nın yanı sıra, Arizona, Connecticut, Iowa, Kansas, Michigan, Minnesota, Missouri, New Hampshire, Rhode Island, Güney Dakota, Utah, Vermont ve Wisconsin eyaletlerinde de Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatanların sayısında geçen hafta yüzde 10’dan fazla artış görüldü.

CDC iki doz Pfizer/BionTech yahut Moderna aşısı olanlardan sadece 65 yaş üzeri yahut risk taşıyan şahısların hatırlatma dozu aşı olmasına müsaade vermişti.

Johnson & Johnson aşısı olan yetişkinlerinse 2 ila 6 ayda hatırlatma dozu aşı olması tavsiye edilmişti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir