Çarşamba, Mayıs 18Önemli Haberler
Shadow

Bakan Varank açıkladı: Yerli olarak üretilecek ve 50 milyar Türkiye’de kalacak

Bakan Varank açıkladı: Yerli olarak üretilecek ve 50 milyar Türkiye’de kalacak

Sanayi ve teknoloji Bakanı Mustafa Varank, büyük heyecan uyandıran ve içinde 2023, 2051 ve 2071 üzere tarihi amaçları barındıran Ulusal Teknoloji Hamlesi’ne ait Kriter Mecmuası’ndan Burhanettin Duran’ın sorularını yanıtladı.

Ulusal Teknoloji Atılımı çok boyutlu bir teşebbüs, bize bu atılımdan ve temel sütunlarından bahsedebilir misiniz? Bu teşebbüs içinde sizi en heyecanlandıran alan hangisi?

Ulusal Teknoloji Atağı, Türkiye’nin ekonomik ve teknolojik bağımsızlığını temin edecek yegane vizyondur. Türkiye bu vizyon ile global piyasalarda rekabet gücünü artırmakta ve kritik teknolojilerin üretimi noktasında gelişme kaydetmektedir. Ulusal Teknoloji Hamlesi’ni adeta bir ulusal gayret olarak görüyoruz ve ülkemizi teknoloji ve sanayi alanında global bir aktör haline getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu çerçevede kritik teknolojileri yerli ve ulusal olarak geliştirmek, yüksek teknoloji alanlarında rekabetçi eser ve hizmetler sunmak, özgün ve yenilikçi üretimle global kıymet zincirlerindeki hissemizi arttırmak en değerli gayelerimiz.

Şunu çok yeterli biliyoruz ki büyük ve güçlü Türkiye’nin yolu ekonomik ve teknolojik bağımsızlıktan geçiyor. İktisadı öbür ülkelere büsbütün bağımlı olan bir ülke asla güçlü olamaz, istikamet çizemez. İstikameti her daim muhakkak ülkelerin planları dahilinde şekillenir. İşte Ulusal Teknoloji Atağı, bize istikamet çizmek isteyenlere karşı bir atılımdır. Türkiye’yi yalnızca pazar olarak görenlere karşı bir itirazdır. Bilimin, teknolojinin ve refahın yalnızca birkaç ülke yahut şirketin elinde toplanmasına karşı verdiğimiz uğraşın ismidir.

Bahsettiğimiz gayelere ulaşma noktasında 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimiz değerli bir vazife icra ediyor. Bütünsel ve kapsayıcı siyasetler geliştirdiğimiz bu stratejide ortaya konan bileşenler, Ulusal Teknoloji Hamlesi’nin yapı taşlarını oluşturuyor. “Yüksek Teknoloji ve İnovasyon”, “Dijital Dönüşüm ve Sanayi Hamlesi”, “Girişimcilik”, “Beşeri Sermaye” ve “Altyapı” olmak üzere 5 ana bileşenle, gereksinim duyulan bütün noktalara temas ediyoruz. Kurguladığımız aktif ve verimli programlarla yeni teknolojilerin üretimi konusunda özel bölüme öncülük ediyoruz.

İTHAL ETTİĞİMİZ 919 KRİTİK ESER TÜRKİYE’DE ÜRETİLECEK

 Günümüzde yüksek teknoloji ve inovasyon rekabetçiliğin anahtarıdır. Bu bağlamda, birinci olarak Teknoloji Odaklı Sanayi Atılımı Programı’nı hayata geçirdik. Bu program ile endüstride ulusal girdiler artarken Türkiye’nin orta-yüksek ve yüksek teknolojili pazar hissesi yükselecek. İthal ettiğimiz 919 kritik eser Türkiye’de üretilecek. Atak programı ile gaye 50 milyar dolarlık ithalatın önüne geçmek. Öteki taraftan dönüşen dünyada işletmelerimizin rekabetçiliğini koruyabilmeleri ismine dijitalleşme noktasında adımlar atıyoruz. Dijital dönüşüm yetkinlik merkezleri ile işletmelerimizin dönüşümüne rehberlik ediyoruz. KOSGEB ve TÜBİTAK takviyeleri ile bir taraftan dönüşümü desteklerken, öteki taraftan dijital teknolojilerin bilhassa KOBİ’ler tarafından geliştirilmesi noktasında adımlar atıyoruz.

Ulusal Teknoloji Hamlesi’ni uzun soluklu bir seyahat olarak görüyoruz. Bu değerli seyahatte en büyük destekçilerimiz ise mert girişimcilerimiz. Türkiye’nin milletlerarası alanda öncü olabilecek iş modelleri, eserler ve hizmetler çıkarabilmesi, güçlü bir girişimcilik ekosistemine sahip olmasına bağlı. Global ekonomiyi uygun okuyabilen Türkiye’nin milletlerarası pazarlara açılmasını sağlayacak girişimcilerimiz sayesinde Türkiye çağ atlayacak. Bu noktada son 15 yılda yaptığımız yatırımlar ile Türkiye’nin teşebbüsçü dostu bir ekosisteme sahip olmasını sağladık. AR-GE ve inovasyon bu yatırımlarda her vakit öncelikli hisseye sahip oldu. Türkiye’nin dört bir tarafında kurulan Teknoloji Geliştirme Bölgelerini destekledik. İşletmelerin kendi bünyelerinde oluşturdukları AR-GE ve Tasarım Merkezlerine kıymetli muafiyetler ve dayanaklar sağladık. Özellikle son devirde start-up’ların finansmana erişimlerini kolaylaştırmak için çabalıyoruz. Bu noktada inisiyatif kullanarak Fonların Fonu Sistemlerini tesis ettik. İstanbul Bölgesel Teşebbüs Sermayesi Fonu ile özel fonlara 250 milyon lira aktarıyoruz. Teknoloji ve İnovasyon Fonu ile 4 teşebbüs sermayesi fonu ve direkt 2 teşebbüse yatırım yaptık.

Evet, bir öbür değer verdiğimiz alan Ulusal Teknoloji Hamlesi’nin insan kaynağı ayağı. Beşeri sermaye, sanayi ve teknolojinin gelişiminde en kıymetli rolü oynayan bileşen. Bu yüzden DENEYAP Teknoloji Atölyeleri, TEKNOFEST, 42 Okulları, Müşahede Şenlikleri üzere faaliyetlerle gençlerimizin, çocuklarımızın bilim, teknoloji ve girişimcilik alanındaki heyecanını tepede tutmaya çalışıyoruz. TÜBİTAK dayanakları ile tüm kısımları kucaklamayı sürdürüyoruz. TÜBİTAK STAR burs programı ile lisans öğrencilerine, okul hayatlarının daha birinci yıllarında AR-GE projelerinde deneyim kazandırıyoruz. Sanayi Doktora Programı ile doktora öğrencilerinin yetişmesini ve endüstride istihdamını teşvik ediyoruz. Bilakis beyin göçünü sağlamak maksadıyla Memleketler arası Önder Araştırmacılar Programını yürütüyoruz. Bunlar üzere daha birçok nitelikli programla insan kaynağı gelişimine katkı sağlamaya devam ediyoruz.

Bütün bunlarla birlikte altyapının gelişimi bağlamında 20 yılda Türkiye, büyük atılımlara sahne oldu. Özellikle AR-GE ve test manasında değerli merkezler kuruldu. Öteki taraftan dijital dönüşüm ve data hakimiyetinin ön plana çıkması ile birlikte bugün birtakım farklı konular kelam konusu. Örneğin bulut teknolojilerine yahut siber güvenliğe yönelik altyapılar bugün bütün ülkeler için kritik değeri haiz. Yeniden büyük çaplı dataların transferinde, internet bant genişliğinden yeni kuşak ilişki teknolojilerine kadar birçok bahis ehemmiyet arz ediyor. İşte bu noktalarda da çalışmalarımız tüm süratiyle sürüyor.

AY MİSYONUNDA KULLANILACAK ARACIN TASARIM SÜRECİ BAŞLADI

Türkiye’de daha evvel pek gündemde olmayan fakat son periyotta çok kıymet verilen bir alan uzay çalışmaları. Ulusal uzay programımız hangi kademede? Ülkemizin geleceğe ait nasıl bir uzay perspektifi bulunmakta?

Ülkemizi uzay yarışına Ulusal Uzay Programı ile hazırlıyoruz. Bildiğiniz üzere belirlediğimiz 10 ana gaye Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından geçtiğimiz sene kamuoyuyla paylaşılmıştı. Şu anda da bu 10 ana maksada yönelik çalışmalarımızı Türkiye Uzay Ajansı koordinatörlüğünde yürütüyoruz.

Ulusal Uzay Programı kapsamındaki on gayemiz de evet epey tezli fakat ülkemizin uzay ile ilgili geleceği konusunda kritik değere sahip. 2030’a kadar bu on maksadın onunu da gerçekleştirme konusunda kararlıyız. Lakin birinci etapta uzaya bir Türk insanın gönderilmesi ile Ay Araştırma Programı Projesinin Ay’a sert iniş safhasının gerçekleşmesi, ülkemiz için uzay alanında bir kırılma noktası olacaktır. Ay misyonunda yerli olarak geliştirilen hibrit roket motorumuzu kullanarak, bu ekipmana uzay tarihçesi kazandırmayı böylelikle uzayda rekabetçi bir esere sahip olmayı istiyoruz. Hibrit roket motorumuzun geliştirilmesi süreçlerinde testler muvaffakiyetle devam ediyor. Ay misyonunda kullanılacak aracın tasarım ve misyon planlama süreçleri de başladı. Bu yıl uzay aracında kullanılacak yerli itki sisteminin tasarımı tamamlanarak entegrasyon süreci başlatılacak.Uzay Programlarımızın bir öbür kıymetli ayağını ise ülkemizdeki uydu geliştirme ve üretim kabiliyetlerinin tek çatı altında toplanması ve Yerli Uydu Geliştirme Programı oluşturuyor. Bu program kapsamında ülkemizin birinci ulusal ve yerli haberleşme uydusunun TÜRKSAT 6A Projesi’nde ekipmanların üretim ve testleri üzere birçok değerli etap muvaffakiyetle tamamlandı. Tasarım, test ve entegrasyonu yüzde yüz yerli, pek çok alt bileşeni ülkemizde üretilen uydumuzun Mühendislik Modeli’nin testleri devam ediyor. Birebir vakitte, yörüngede misyon yapacak Uçuş Modeli’nin entegrasyonu da eşzamanlı olarak sürüyor. TÜRKSAT 6A’yı tamamladığımızda, kendi haberleşme uydusunu geliştirebilen 10 ülke ortasına girmiş olacağız. Dünyada devam eden pandemi kısıtlamaları sebebiyle fevkalâde bir durumla karşılaşmazsak uydumuz Cumhuriyetin 100. yılında uzayda olacak.

TOGG 2023’ÜN BİRİNCİ ÇEYREĞİNDE TİCARİ OLARAK SATIŞTA

TOGG en son ABD’de Tüketici Elektroniği Fuarı’nda görücüye çıktı ve çok olumlu yorumlar yapıldı. TOGG ne vakit seri üretime başlayacak? Planlama ve üretim evresinde ne üzere zorluklarla karşılaştınız? Bazen tenkitler de yapıldı, bu hususta ne düşünüyorsunuz?

Tüm Türkiye televizyonlardan takip etti. TOGG ABD’de katıldığı Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) global çapta ses getirdi. Gerek ülkemizde gerekse global medyada yayınlanan haber ve yorumlar, bir teknoloji markası olan TOGG’un verdiği iletilerin yerine ulaştığını ve global bir oyuncu olarak hürmet uyandırdığını gösterdi.

TOGG’un piyasaya çıkacak birinci modelinin seri üretimi noktasında çalışmalar hızla devam ediyor. Gemlik’te üst yapı inşaatı tamamlanmak üzere olan tesislerinde üretim sınırlarının montajı başladı, boyahane üzere kritik kıymetteki ünitelerinde ise sona yaklaşıldı. Tamamlandığında Avrupa’nın en pakı olma özelliğini de taşıyacak olan TOGG Gemlik Tesisleri’nde birinci seri üretim aracın 2022 yılının son çeyreğinde üretim bandından inmesi planlanıyor. Homologasyon olarak isimlendirilen teknik yeterlilik süreçlerinin de tamamlanmasından sonra doğuştan elektrikli C segmentindeki SUV araç 2023’ün birinci çeyreğinde ticari olarak satışa çıkar.

Teşebbüs kümesi bu süreçte karşılaştığı kimi zorlukları, çevik yapısı ve yanlışsız planlama kabiliyetiyle aşmayı başardı. Örneğin, ilerleyen tarihlerde hayata geçirmeyi planladığı birtakım projeleri öne çekip, aciliyeti olmayanları öteleyerek iş planına sadık kaldı ve yoluna vakit kaybetmeden devam etti.

Tabi tenkitler her vakit olacak. TOGG Türkiye’nin arabası olarak yola çıktı, çok kısa bir mühlet içinde global bir marka gayesine ulaşmak için yaptığı planları hayata geçirdi. Bunu yaparken de ticari saklılık prensiplerine azami ölçüde uydu. Tenkitlere bakıldığında birçoklarının yanlış ya da eksik bilgiden kaynaklandığını görüyoruz. Marka projelerini hayata geçirdikçe, TOGG’un “Akıllı Cihaz” olarak isimlendirdiği elektrikli, ağa bağlı yeni jenerasyon araçlar yollarda görülmeye başlandıkça, bu tenkitlerin de yerini takdir ve beğeniye bırakacağına inanıyorum.

DİJİTAL TEKNOLOJİDE, OTOMOTİVDE, KİMYA VE İLAÇTA, YAPAY ZEKADA DÜNYA ÖNCÜSÜ OLMAK İÇİN ÇABA EDECEĞİZ

Cumhuriyetin 100. yılına girerken Türkiye’nin sanayi, savunma ve teknolojideki temel perspektifi, maksadı, maksadı ne olacak? 100. yılından sonrası için nasıl bir yol haritası var?

Cumhuriyetin 100. yılına girerken endüstride ve teknolojide öncü Türkiye gayesiyle hareket ediyoruz. Dijitalleşen dünyada, pazar değil, yüksek teknoloji ve katma kıymet üreten Türkiye için uğraş ediyoruz. En büyük gayemiz Türkiye’yi sanayi, teknoloji ve savunma alanında dünyada küresel bir üs haline getirmek. Bunun için Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hazırladığımız Ulusal Teknoloji Atılımı vizyonu çerçevesinde yüksek teknolojili, yüksek katma kıymetli yerli ve ulusal üretim emeline yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu vizyon çerçevesinde 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizi ortaya koyduk. Bu evrak, Türkiye’nin “Milli Teknoloji Güçlü Sanayi” gayesini gerçekleştirmede yol haritası olacaktır. Stratejimizde bütün bileşenleri hesaplayarak, bütüncül bir yaklaşımla bilgiye dayalı siyasetler ortaya koyduk.

2023 Sanayi ve Teknoloji Strateji’mizin uygulama ayağını güçlendirecek, belirlenen odak alanlarda ülkemize kıymetli katkılar sağlayacak yol haritalarını da birer birer hayata geçiriyoruz. Birinci olarak Ulusal Yapay Zeka 2021-2025 Stratejisi’ni Ağustos’ta kamuoyuyla paylaştık. Mobilite, Akıllı Ömür ve Sıhhat, 5G Teknolojileri ile Dijitalleşme’ye ait çalışmalarımızı da en kısa vakitte kamuoyuyla paylaşmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda; 2022’yi, yeni stratejilerimizin uygulanmaya başlandığı kritik bir yıl olarak kıymetlendiriyoruz.

Bilhassa cari açık verdiğimiz yüksek ve orta-yüksek teknolojili eserlerin yerli ve ulusal imkanlarla ülkemizde üretilebilmesi için tasarlamış olduğumuz Atak Programı kapsamında 5 davet açtık. Pilot davet olan Makine Bölümünde tüm süreçleri muvaffakiyetle tamamlayan 20 projenin desteklenmesine karar verildi. Makine dalının akabinde “Mobilite”, “Üretimde Yapısal Dönüşüm”, “Sağlık ve Kimya Ürünleri” ve “Dijital Dönüşüm” davetlerini da başlattık. Tüm davetler için farklı kademelerde olmak üzere kıymetlendirme süreçleri devam ediyor. Bu programla, her biri ülkemiz iktisadına değerli katkılar sağlayacak projeleri hayata geçirecek, ithalat bağımlılığını ve cari açığı azaltacağız.

Aslında yıllardır yapılan teknoloji geliştirme eforlarının, Türkiye iktisadını sağlıklı ve sürdürülebilir bir biçimde güçlendirdiğine daima birlikte şahitlik ediyoruz. 100. yılımızdan sonra da ulusal üretim imkanlarını bir ortaya getirerek çığır açıcı dijital teknolojilerde, otomotiv sanayisinde, kimya ve ilaç alanında, yapay zekada ve daha birçok dalda dünyanın öncüsü olmak için çaba edeceğiz. Alt yapısıyla, üniversiteleriyle, genç nüfusuyla, üretken girişimcileriyle ve çağı yakalayan vizyonuyla Türkiye, 2023’ten sonra daha büyük atılımları gerçekleştirerek dünyanın üretim ve teknoloji üssü haline gelecektir. Biz buna yürekten inanıyoruz.DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVACILIK, UZAY VE TEKNOLOJİ ŞENLİĞİ TEKNOFEST BU SENE DÜNYAYA AÇILIYOR

TEKNOFEST bilhassa gençler ortasında teknolojiye ilgiyi artıran ve heyecan oluşturan bir mecra haline geldi. Bakanlığınızın TEKNOFEST’le münasebeti nasıl? Bu yılki TEKNOFEST’te öne plana çıkacak olan alanlar hangileri? TEKNOFEST’in geleceğine ait nasıl planlamalar bulunmakta?

Bu hususta öncelikli olarak gururla bahsetmek istediğim bir konu var. Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji şenliği TEKNOFEST bu sene dünyaya açılma noktasında birinci adımını attı. Bu sene beşincisi 30 Ağustos – 4 Eylül ortasında Samsun’da düzenlenecek olan TEKNOFEST’in, tıpkı vakitte bir ayağı da dost ve kardeş ülke Azerbaycan’da gerçekleşecek. TEKNOFEST 2022’de bu yıl dikey iniş yapabilen roketten otonom sistemlere, yapay zekadan sualtı sistemlerine kadar 39 farklı kategoride teknoloji müsabakaları düzenlenecek.

Sanayi ve Teknoloji bakanlığı olarak yurt içi ve yurt dışı tanıtım süreçleri başta olmak üzere TEKNOFEST’in iki yürütücüsünden birisiyiz. Bu doğrultuda teknoloji ve bilimde paradigma değişimini vakitlice yakalamak, geleceğin teknolojilerini şekillendirmek, bilhassa genç kuşaklarımıza bu şuuru aşılamak için üzerimize düşen misyonları yerine getirmeye çalışıyoruz.

Bildiğiniz üzere TEKNOFEST, 2018’den beri rekorlar kırarak yoluna devam ediyor. TEKNOFEST’le başarmaya çalıştığımız en büyük maksatlardan birisi de toplumun tamamında teknoloji ve bilim konusunda farkındalık oluşturarak, Ulusal Teknoloji Atılımının ülkemizdeki tüm toplum bölümleri tarafından sahiplenilmesini sağlamaktır. Hamdolsun, her sene vatandaşlarımızda gördüğümüz yükselen heyecan bu manada yanlışsız yolda olduğumuzu da ispat ediyor.

SÜPERSONİK RAMJET MOTORU PROTOTİPİ 2022’DE ORTAYA ÇIKACAK   

Savunma sanayii ile teknolojik manada bağlantınız nasıl? Bakanlığınızın bu alanda ne üzere takviyeleri bulunmakta? Bilhassa ön plana çıkan insansız hava araçları, Hürjet ve Ulusal Muharip Uçak planlaması ve üretimi konusunda nasıl katkılarda bulunuyorsunuz?

Gelişmiş ülkelerin endüstrileşme süreçlerini incelediğinizde, öncelikle savunma endüstrisi ile teknoloji ortasındaki sıkı bağın ne kadar kıymetli olduğunu görürsünüz. Savunma sanayi, ülkelerin yalnızca güvenlik korkularından ötürü değer verdikleri bir alan olmanın ötesinde, teknolojik gelişmelere öncülük etmesi ve sivil endüstrilerin bu gelişmelerden faydalanarak ülkelerin ekonomik ve teknolojik üstünlüklerine katkı sağlaması bakımından kritik ehemmiyete sahip. Ülkemiz savunma sanayii; kamu ve özel bölümden birçok paydaşın birbirleriyle ticari faaliyetler, yatırımlar, takviyeler, bilgi transferi üzere geniş bir yelpazede alakalar yürüttüğü gelişmekte olan bir yapıdadır.

Bakanlığımız, ulusal araştırma kurumumuz TÜBİTAK aracılığıyla savunma sanayii alanında değerli AR-GE faaliyetleri yapıyor. Türkiye’nin muhtaçlık duyduğu alanlarda, enstitüleri ile kritik misyonlar yürütüyor.

Örneğin Türkiye’nin birinci ulusal Hava-Hava Füzeleri olan GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN’ın başarılı AR-GE süreçleri sonrasında uçaktan atış testleri gerçekleşti. Sıvı yakıtlı RAMJET projesinde son kademelere ulaştık. İnşallah 2022’de süpersonik süratlerde çalışan bir Ramjet Motoru prototipini ortaya çıkaracağız. Yeniden geliştirdiğimiz Yerli ve Ulusal Sualtı Savaş İdare Sistemini Preveze sınıfı denizaltımıza entegre ettik. Bu örnekler geçtiğimiz yıl başardığımız kritik işlerden yalnızca kimileri.

Savunma sanayii alanında Bakanlık olarak TÜBİTAK aracılığıyla şahsen yürüttüğümüz projelerin yanında, özel dala yönelik çok kıymetli takviyeler de sağlıyoruz. Bunların başında da savunma sanayii firmalarının içine yerleşerek dünya standartlarında altyapı imkanlarından ve vergisel dayanaklardan faydalandığı, kümelenerek iş birlikleri geliştirdiği “ihtisas organize sanayi bölgeleri” geliyor. Kırıkkale Silah Sanayi İhtisas OSB ile Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB bu emelle geliştirdiğimiz öncü projelerdendir.

OSB’ler üzere “endüstri bölgeleri” de bu hedefle kullandığımız tesirli bir araçtır. Örneğin, BAYKAR Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş. İstanbul Özel Sanayi Bölgesinde insansız hava aracı (İHA) sistemleri ve alt bileşenleri üretilmektedir. Bilindiği üzere bu alanda Bayraktar TB2 ve AKINCI TİHA insansız hava araçları üretilmektedir.

Benzeri biçimde, savunma sanayi firmalarının AR-GE ve tasarım faaliyetlerini desteklemek üzere kendi bünyelerinde kuracakları AR-GE ve tasarım merkezlerine de büyük takviyeler sağlıyoruz. Bugün itibariyle savunma sanayii kesiminde faaliyet gösteren 44 AR-GE Merkezi, 9 da tasarım merkezi bulunmaktadır. Buralara sağladığımız mali dayanakların büyüklüğü 5 milyar Türk lirasını geçmiştir. Firmaların bu merkezlerde yürüttükleri çalışmalar sonucunda 500’e yakın patent tescillenmiştir.

Altyapı dayanaklarımızın yanında KOSGEB, TÜBİTAK ve kalkınma ajanslarımız aracılığıyla çok kapsamlı proje dayanakları sağlıyoruz. Bugüne kadar daldan gelen bin 500’den fazla projeye 5,8 milyar liranın üzerinde dayanak verdik. Örneğin, Ankara ili Kalecik ilçesinde imali devam eden “Kalecik İnsansız Hava Araçları Test ve Kıymetlendirme Merkezi Kurulumu” projesi Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen projelerden yalnızca biridir.

Tüm bu desteklerimizle savunma endüstrimiz gücüne güç katıyor ve yerlilik oranını artırarak hem ekonomik ve teknolojik bağımsızlığımızın hem de askeri bağımsızlığımızın temin edilmesine yardımcı oluyoruz.

BU YILKİ İHRACAT AMACIMIZI 250 MİLYAR DOLAR OLARAK REVİZE ETTİK

Türkiye’nin son periyotta ihracat rekorları kırdığı görülüyor. Sanayi üretimi açısından düşünüldüğünde Türkiye’nin kısa ve orta vadeli ihracat gayeleri nelerdir?

Dünya son iki yıldır pandeminin tesirinde büyük bir krizle baş başa. Bu devirde güç arzında meselelerin yaşandığını, tedarik zincirlerinde zahmetlerin olduğunu ve ülkelerin ekonomilerinin küçüldüğünü görüyoruz. Hal bu türlü iken bütün zorluklara karşın Türkiye olumlu ayrışarak iktisadını büyütmeye devam ediyor. Ülkemiz 2021’in ikinci çeyreğinde yüzde 21,7 büyüme, üçüncü çeyreğinde ise 7,4 büyüme gerçekleştirdi. 2021’de lisana kolay 225 milyar dolarlık bir ihracat sayısını yakaladık.

Ulusal Teknoloji Atılımı ile büyük bir atılımın arifesindeyiz. Yeni açıkladığımız iktisat paketiyle endüstrimizde büyük bir ivmeyi yakalayacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Yatırım, üretim, istihdam bileşenlerinde yakaladığımız rekabetçi ortam, verimliliği artırıcı siyasetler, ithalata daha az bağımlı bir üretim yapısının oluşturulması sayesinde ihracat odaklı dönüşümde daha süratli sonuçlar alacağız.

2022’nin ihracatta Türkiye’nin yılı olacağını öngörüyoruz. 2022 ihracat amacımızı 250 milyar dolar olarak revize ettik. 2023’te imalat sanayi ihracatının yüzde 34 artış ile 210 milyar dolara çıkarılmasını hedefliyoruz. Tabi burada dikkat ettiğimiz bir öteki nokta, ihracattaki orta yüksek ve yüksek teknoloji eserlerin hissesi. Bu konudaki maksadımız 2023’e kadar imalat sanayi ihracatında orta yüksek teknoloji eserlerinin hissesini yüzde 44,2’ye, yüksek teknoloji eserlerin hissesini yüzde 5,8’e çıkarmak olacak.

Pandemi bütün bölümleri etkilediği üzere tedarik zincirlerini de olumsuz etkiledi ve lojistik kesiminin değeri daha ön plana çıktı. Türkiye coğrafik pozisyonunun avantajı prestijiyle lojistik bir üs olmak ismine ne üzere adımlar attı, bu alanda ne üzere adımların atılması planlanıyor?

Ülkemizin üç kıtanın kesiştiği eşsiz pozisyonu, ekonomik ve ticari olarak da eşsiz imkanlar sunuyor. Yüzyıllara dayanan ticaret akslarının üzerinde bulunan ülkemiz, bu pozisyonun getirdiği fırsatlardan bugüne kadar maalesef kısmen yararlanabildi. Bunda, lojistik altyapı yatırımlarının son 20 seneye kadar önemli manada ihmal edilmiş olmasının da tesiri var. Lakin pandemi ile birlikte tedarik süreçleri önemli manada dönüşüme uğradı ve ülkemiz buna yönelik olarak süratli bir formda harekete geçebildi.

Bakanlık olarak, Cumhurbaşkanlığı İktisat Siyasetleri Heyeti, Yatırım Ofisi, Ticaret Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile birlikte pandemi sonrası tedarik ağlarında oluşan boşlukların sanayicimiz tarafından doldurulmasına yönelik bir aksiyon planı hazırladık. Burada çıkış noktamız, pandemi öncesinde bilhassa Uzak Doğu’da etkin olan ihracatçıların yerini, bizim üzere, coğrafik pozisyon avantajına sahip ülkelerdeki üreticilerin alabilecek olması. Elbette yegane avantajımız coğrafik pozisyon da değil. Kalite, tecrübe, fiyat üzere avantajlarımızın yanında, geride bıraktığımız iki yıllık müddette, gelişmiş ülkelerden ve emsallerimizden daha süratli bir toparlanma performansı ortaya koyduk. Ne temel gereksinimlerden yana ne de sıhhat hizmetlerinden yana bir arz külfetiyle karşılaşmadık.

Öteki taraftan ülkemizdeki lojistik faaliyetlerinin gelişmesi ismine yapılan yatırımları biz de Bakanlık olarak destekliyoruz. Bu kapsamda 2020 başından bu yana 23 ayda 62 lojistik yatırımı için yatırım teşvik evrakı düzenledik. Bu yatırımların öngörülen toplam yatırım fiyatı 12 milyar lira büyüklüğündedir. İnşallah bu yatırımlar tamamlandığında 8 bin 200 yeni istihdam sağlayacağız.

Ayrıyeten Kalkınma Ajanslarımız eliyle lojistik dalına önemli katkılar sağlıyoruz. Ajanslar, kuruluşlarından bugüne lojistik kesiminin gelişimine yönelik yürütülen 43 projeye takviye verdi. Bunlarla birlikte, pandemideki problemler ve fırsatlara yönelik birçok rapor hazırladık. Kalkınma Ajanslarımız vasıtasıyla 3 bölgeye yönelik lojistik kesim raporu yayımladık.

ÜRETİM ÜSSÜ OSB’LERİN SAYISI 332’YE ULAŞTI

Organize Sanayi Bölgelerinin son periyotta nicelik ve nitelik açısından daha fazla ön plana çıkmaya başladığı görülüyor. Organize Sanayi Bölgelerinin geliştirilmesi ve eğitimle ilişkilendirilmesi noktasında yaptığınız çalışmalar ve gelecekteki maksatlarınız nelerdir?

Organize Sanayi Bölgeleri, ülkemizin verimli, etrafa hassas, dışa bağımlılığı azaltan ve yüksek katma pahalı üretim yapısına sahip olmasında değerli bir itici ögedir. Bu bağlamda OSB’lerin nicelik ve nitelik gelişimini sağlamak gayesiyle Bakanlığımız özverili bir biçimde çalışmalarını sürdürüyor. Üretim üsleri olan OSB’lerin sayısı bugün prestijiyle 332’ye ulaştı. Ülkemizin tüm vilayetlerinde OSB kurulmasına takviye vererek, yatırım yeri sıkıntısını ortadan kaldırmak için değerli çalışmalar gerçekleştirdik. Altyapı inşaatlarını tamamlayarak üretime geçen OSB’lerde doluluk oranı yüzde 83’lere ulaştı. Üretime geçilen OSB’lerde yaklaşık 2,2 milyon bireye iş imkânı sağlandı. İnşallah OSB’lerdeki boş parsellerin tamamında fabrika inşaatlarının tamamlanmasıyla birlikte bu sayı 2,5 milyon bireye ulaşacak.

OSB’ler, endüstrimizin lokomotifi pozisyonunda olan kıymetli işletmelere mesken sahipliği yapıyor. Bu yüzden dönüşümlere öncülük etmesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak OSB’lerde birçok proje yürütüyoruz. Bunlardan bir tanesi Yeşil OSB Sertifikasyon Sisteminin hayata geçirilmesi. Bu proje ile OSB’ler performans göstergelerindeki gelişmelere bağlı olarak puanlandırılacak ve Yeşil OSB sertifikalarına sahip olacaklar. Yeniden OSB’lerimizin Yeşil OSB’lere dönüşümünü hızlandıracak altyapı yatırımlarını desteklemek için Dünya Bankası’ndan 300 milyon dolarlık bir kredi temin ettik. Bu kredi ile OSB’ler su, atık su, elektrik üzere hizmetleri verebilecek altyapılarını, su geri kazanımı ve yenilenebilir güç tesislerini, eğitim ve inovasyon merkezleri yatırımlarını hayata geçirebilecekler. Ayrıyeten Organize Sanayi Bölgelerinin girişimcilik, yenilikçilik ve teknoloji geliştirme alanlarında daha aktif rol almasını sağlayacak yeni bir model üzerinde de çalışıyoruz. “OSB’lerde Teknoloji Kullanımının Güzelleştirilmesine Yönelik Model Oluşturulması Projesi” ile Türkiye’nin rekabet edebilirliğinin arttırılmasına katkıda bulunacağız.

Bu devasa sanayi alanlarının nitelikli insan kaynağı gereksinimini karşılayabilmek en kıymetli önceliklerimizden. Bu bağlamda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak sanayi stratejilerimizi insan odaklı oluşturduk. Teknolojilik yetkinliğe sahip nitelikli insan kaynağı için Ulusal Eğitim Bakanlığımız ile birlikte çalışıyoruz. OSB’lerde ortaöğretim seviyesinde resmi ve özel mesleksel ve teknik eğitim veren Anadolu Liseleri açılmasını destekliyoruz. Geçtiğimiz haftalarda Sayın Cumhurbaşkanımızın iştirakiyle OSB’ler içerisindeki Mesleksel Eğitim Merkezleri’nin açılışını yaptık. Mesleksel Eğitim Merkezlerine devam eden öğrenciler haftanın yalnızca 1 günü teorik eğitim alırken, başka günlerde üretim alanlarında çalışarak mesleklerini öğrenecekler. Bunu yaparken de hem belli bir fiyatı devlet kendilerine ödeyecek hem de iş kazalarına ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanacaklar. Bu projeyi çok önemsiyoruz. Artık gençler, Mesleksel Eğitim Merkezleri sayesinde iş arayan değil, aranan eleman pozisyonuna gelecek.

DİJİTALLEŞMEYİ EN ÂLÂ GENÇLER BİLİYOR

Son olarak okuyucularımıza ve bilhassa gençlere maksatları ve meslek planlamalarına yönelik hangi tekliflerde bulunmak istersiniz?

Ülkemizin 15-24 yaş aralığındaki genç nüfusu 13 milyona yaklaştı. Bu sayı Avrupa Birliği ülkeleri ile kıyaslandığında birçok ülkenin toplam nüfusundan bile fazla. Bu durum Türkiye’yi avantajlı pozisyona getiriyor. Şahsen Ulusal Teknoloji Hamlesi’nin muvaffakiyetle gerçekleştirilebilmesi için elimizdeki en büyük gücün gençlerimiz olduğunu düşünüyorum. Gençlik potansiyelimizi aktif bir biçimde kullanmamız gerekiyor. Bu bağlamda en büyük sorumluluk tekrar bize düşüyor.

Dijital dönüşümle birlikte büyük bir süratle değişen bir dünya var. Bununla bir arada dijital doğan da bir gençlik var. Dijitalleşmeyi en âlâ gençler biliyor. Fakat bu avantajlarını yarara dönüştürebilmelerinin yolu daima kendini güncellemekten geçiyor. Gençlerimiz günümüz dünyasının yetkinlikleri ile kendilerini yenilemek zorundalar. Datanın teknolojinin hammaddesi haline gelmesi ile birlikte, artık bilginin ayıklanması, bir ortaya getirilmesi, tahlil edilmesi ve bilgiye dönüştürülerek yarar oluşturması ülkeleri bir adım öne geçiriyor.

Günümüz dünyasında bilgi bilimci üzere meslekler en çok aranan meslekler haline geldi. Bu bağlamda gençler, fark oluşturacak yeteneklere sahip olmalılar. Dünyayı ve gelişmeleri takip etmeliler. Lakin bu halde kendilerine, topluma ve ülkelerine yararlı bireyler haline gelebilirler. Başka taraftan bu yeteneklerin daha fazla tesir oluşturabilmesi için teşebbüsçü yeteneklerle bezenmesi gerekiyor. İleride hangi mesleği, hangi dalı seçerse seçsinler, teşebbüsçü fikir yapısı ile gençlerimiz; üretken, yeniliklere açık, kendini geliştiren, araştırmacı ve güçlü bireyler olabilirler.

Biz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak evlatlarımızı daha ortaokul ve lise çağında tespit ve teşvik etmek, ülkemizin muhtaçlık duyduğu araştırmacıların yetiştirilmesine katkı sağlamak maksadıyla bilim-toplum takviyeleri, bilim olimpiyatları, proje müsabakaları, lisans, yüksek lisans, doktora tahsili ve doktora sonrası basamaklarda burs, araştırma dayanağı, staj imkanı, mentorluk, bilimsel etkinliklere katılma dayanağı üzere takviyelerle her daim öğrencilerimizin yanında yer alıyoruz. Bu konuda bütün gençlerimizi bu programlardan faydalanmaya özendirmeye uğraş ediyoruz.

KAYNAK: KRİTER MECMUASI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

istanbul escort | beylikdüzü escort | istanbul escort bayan | tesettürlü escort | halkalı escort | kayaşehir escort | şirienevler escort |