Pazar, Ocak 16Önemli Haberler
Shadow

Bakan Yardımcısı Sayan: Geniş bant internet abonesi 85,7 milyon

Bakan Yardımcısı Sayan: Geniş bant internet abonesi 85,7 milyon

Mobilefest Dijital Teknolojiler Fuarı ve Konferansı ikinci gününde gerçekleşen panellerle devam ediyor. Konferansta 5G teknolojisinin alanında uzman isimlerinin katıldığı panel gerçekleşti. Moderatörlüğünü Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın yaptığı panelde 5G teknolojisinin ehemmiyeti ve gelecek devirde yapılacak çalışmalar konuşuldu. Panele Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, Vodafone CEO’su Engin Aksoy, Türk Telekom CTO’su Yusuf Kıraç, Ulak Haberleşme Genel Müdürü Zafer Orhan, GTENT İdare Konseyi Lideri İlyas Kayaduman, Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi Lideri İlhan Bağören katıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, yaptığı konuşmada, dijitalleşme alanında yapılan yanlışsız yatırımlarla Türkiye’deki taşınabilir abone sayısının 85 milyona yaklaştığını belirterek, “Salgının başlamasından sonra hayatımızın sanal dünyaya taşınma zorunluluğunun da tesiriyle, internet abone sayısında artış hızlandı. 2021 yılının birinci yarısı itibariyle 85,7 milyona ulaşan toplam geniş bant abonesi ve bilgi kullanımı arttığını söyleyebiliriz. Araştırmalara nazaran, 5G kontaklı aygıt sayısı 4 yıl içerisinde 3 milyarı geçecek. 5G, yeni iş modellerini ve ekonomik toplumsal hayatı kıymetli ölçüde etkileyecek potansiyele sahip” sözlerini kullandı.

Erkan: “Başarılı bir 5G için önemli bir fiber yatırımına muhtaçlığımız var”

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan da, 5G’nin ehemmiyetinden bahsederek, “5G, sanayilerin dönüşümü için daha öncelikli duruyor. Dünyada endüstriyel uygulamaların öne çıktığını da görüyoruz. Bir teknolojiye yatırım yapma vakti değişim anlarında gerçekleşiyor. Başarılı bir 5G ve daha sonraki teknolojileri hayata geçirmek için önemli bir fiber yatırımına gereksinimimiz var. Dünya çok süratli gelişiyor. Bu mevzuda daha fazla yatırım yapmamız gerekiyor” dedi.

Aksoy: “5G teknolojisi Türkiye’ye kıymetli katkılar sağlayacak”

Vodafone CEO’su Engin Aksoy ise, dijitalleşmenin kurumların verimliliğini artırdığının altınız çizerek, “Dijitalleşmenin ekonomik tesirinin yanı sıra; kamu hizmetlerine, eğitime, sıhhate eşit bir halde katılmasını da sağlıyor. Güçlü bir dijital altyapı için de teknolojiler bulunuyor. Bunlardan bir tanesi 5G teknolojisidir, ikincisi ise fiber teknolojisidir. 5G teknolojisi ve altyapısı bugün dünyada pek çok ülkenin yatırım yapmış olduğu bir alandır. Dünyada 76 ülkede ve 180 tane ticari şebekede 5G kullanıma açılmış durumda. 5G teknolojisini süratle devreye alınmasının Türkiye’ye değerli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz. Sanayi Bakanlığının Ulusal Teknoloji Atağı stratejisine baktığımız vakit, 5G’nin Türkiye iktisadına 10 milyar doları aşan bir katkı sağlayacağı varsayım ediliyor. Yapılan memleketler arası araştırmalara nazaran, 5G teknolojisinin 2035 yılına kadar küresel iktisada katkısının 3,8 trilyon dolar olması bekleniyor” biçiminde konuştu.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir