Pazar, Ocak 16Önemli Haberler
Shadow

Bob Menendez: Türkiye çıkarlarımıza karşıt davranıyor

Bob Menendez: Türkiye çıkarlarımıza zıt davranıyor

ABD Senatosu Dış Bağlantılar Komitesi Lideri Demokrat Bob Menendez, Türkiye’ye muhtemel F-16 satışlına ait yeni değerlendirmelerde bulundu.

“TÜRKİYE’YE F-16 SATIŞINA KARŞIYIM”

Daha evvel de Türkiye’ye savaş uçağı tedarikine karşı olduğunu söyleyen Menendez, Air Force Magazine mecmuasına yaptığı yeni açıklamada, “Şahsen onlara (Türkiye) F-16 verilmesini desteklemiyorum. Yalnızca hakikaten bir meselem var, bu bizim istek ettiğimiz Türkiye değil. Türkiye, ilerleyebileceğimiz ve ona en gelişmiş savaş teçhizatından kimilerini verebileceğimiz halde davranan bir NATO müttefiki değil” dedi.

“TÜRKİYE, DEAŞ’A KARŞI MÜTTEFİKİMİZ YPG’Yİ VURUYOR”

Türkiye ile ilgili kelamlarına devam eden Menendez, “Türkiye, dünyanın neredeyse her ülkesinden daha fazla hukukçuyu, gazeteciyi mahpusa attı. Türkiye ayrıyeten, ABD çıkarlarına zıt davranarak, Libya’da UMH’ye askeri yardım göndermek için yaptırımları ihlal etti. Suriye’nin kuzeyinde YPG’yi ve ABD takviyesini tehdit etti, onları (YPG) terörist olarak isimlendirdi. ABD, DEAŞ ile savaşmak için YPG’yi koordine ederken Türkiye onları sondan geri itti” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı ise, Türkiye’nin muhtemel F-16 alımı hakkında Air Force’ın sorularına yanıt vermedi.

ERDOĞAN: TEKLİF ABD’DEN GELDİ

Ekim ayında Reuters’ın aktardığı haberde, Türkiye’nin 40 adet F-16 ve 80 adet F-16 modernizasyon kiti satın almak için müracaatta bulunduğu argüman edilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, ABD’den F-16 tedarikine ait, “1 milyar 400 milyon dolar F-35’ler için yapmış olduğumuz ödeme kelam konusu. Ve bu ödemeler karşısında ABD’nin bu türlü bir teklifi kelam konusu oldu” tabirlerini kullanmıştı.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir