Pazar, Ocak 16Önemli Haberler
Shadow

Brezilya GP’de sprint yarışını Bottas kazandı

Brezilya GP’de sprint yarışını Bottas kazandı

Brezilya Grand Prix’si öncesi yapılan sprint sıralama yarışını Mercedes pilotu Valtteri Bottas kazandı.

Hamilton yoksa Bottas var

Formula 1’de dönemin son sprint yarışı bugün Brezilya’da gerçekleştirildi. Mercedes pilotu Lewis Hamilton’ın F1 Sportif Yönetmelikleri’ne uymaması nedeniyle son sıradan başladığı dönemin son sprint yarışında Mercedes’in öbür Fin pilotu Valtteri Bottas damalı bayrağı gören birinci pilot oldu.

Brezilya GP’de pole durumunu Bottas’ın oldu

Yarışın son çeşitlerinde Bottas, gerisinde bulunan Verstappen’in baskısına ve DRS’yi açmasına karşın rakibine geçiş bahtı vermedi ve damalı bayrağı birinci sırada görerek yarınki yarış için pole konumunu kazanmış oldu.

Mercedes’e altın kıymetinde 3 puan geldi

Bu sonuçla Fin pilot Valtteri Bottas, fazladan üç puanın sahibi oldu ve Mercedes’in kadrolar şampiyonasında puan farkını artırmasına yardım etti.

Verstappen, 19 puanlık avantajını 21 puana çıkarttı

Öte yandan Hamilton’ın cezası sonrası sprint yarışına pole durumunda başlayan Verstappen, başlangıçta hem Bottas hem Sainz’a geçildi. Sonrasında Sainz’ı geçip, Bottas’ı yakalasa da, damalı bayrağı ikinci sırada gördü. Yeniden de Verstappen, aldığı iki  puanla şampiyonadaki 19 puanlık avantajını 21 puana çıkarmış oldu.

Böylece Verstappen, yarın koşulacak olan Brezilya GP’ye ikinci sıradan başlayacak.

Lewis Hamilton’dan fevkalade performans

Lewis Hamilton’ın Brezilya GP’si sıralamalarından diskalifiye edilmesi sonrası ise gündeme bomba üzere düştü. Ancak İngiliz pilot, en geriden başladığı yarışta her cins bir ismi geride bıraktı ve son çeşitte Lando Norris’i de geçerek damalı bayrağı beşinci sırada gördü. Hamilton, motor değiştirdiği için pazar günkü yarışa 10. sıradan başlayacak.

Bu sonuçların akabinde Verstappen, pazar günü öncesinde Hamilton’ın 22 puan önünde yer alıyor. Mercedes ise gruplar şampiyonasında Red Bull’la ortadaki farkı 2 puana çıkardı.

2021 Brezilya Grand Prix’si pazar günü TSi 20:00’de başlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir