Pazar, Ocak 16Önemli Haberler
Shadow

Çin’den Tayvan’da “anayasa değişikliği ile bağımsızlık girişimi”ne reaksiyon

Çin’den Tayvan’da “anayasa değişikliği ile bağımsızlık girişimi”ne reaksiyon

Devlet Kurulu Tayvan Bağları Ofisi Sözcüsü Cu Fınglien, düzenlediği basın toplantısında, adada iktidardaki Demokratik İlerici Parti’nin (DDP), mecliste anayasa değişikliği için gerekli oy oranını düşürme önerisi hakkında değerlendirmede bulundu.

Pekin hükümetinin bahisle ilgili gelişmeleri yakından izlediğinin altını çizen Sözcü Cu, ihtilaflı adanın bağımsızlığı için anayasasını değiştirmeye yönelik her türlü teşebbüse karşı olduklarını belirtti.

DPP iktidarının her türlü ihtar ve muhalefete rağmen bu cins teşebbüsleri kendi çıkarına kullanmaya devam ettiğini söz eden Cu, “Adadaki tüm öteki siyasi partilere ve akil insanları DPP’nin kumpasını teşhir etmeye ve Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın korunması ve Tayvan halkının uygunluğu için somut adım atmaya çağırıyoruz.” dedi.

DPP, 22 Ekim’de 6 ıslahat önerisi içeren anayasa değişikliği taslağını kamuoyuna açıklamıştı. Taslakta mecliste anayasa değişikliklerinin kabul edilmesi için 3’te 2’lik nitelikli çoğunluk yerine üye tam sayısının yarısından bir fazlasının kâfi olduğu salt çoğunluk aslının aranması teklifine de yer verilmişti.

Teklifler ortasında ayrıyeten, seçmen yaşının 18’e düşürülmesini, devlet memurlarının seçiminden sorumlu İmtihan Erki ile devlet denetleme teşkilatı Denetim Erki’nin kaldırılarak fonksiyonlarının yasama, yürütme ve yargı erkleri ortasında paylaştırılmasını, adadaki hükümet liderinin seçimi ile misyona başlaması ortasındaki mühletin kısaltılması, yasama organına bağlı bir insan hakları komitesi ve ulusal denetleme komitesi kurulaması yer almıştı.

ÇİN-TAYVAN UYUŞMAZLIĞI

Çin’de İkinci Dünya Savaşı’nın akabinde çıkan iç savaşta Mao Zedong liderliğindeki Çin Komünist Partisinin (ÇKP) 1949’da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ilan etmesi üzerine Çan Kay-şek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintag) üyeleri, Tayvan’a yerleşip 1912’de kurulan “Çin Cumhuriyeti” iktidarının adada devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık ilan etmişti.

Bu teşebbüs Çin tarafından kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971’e kadar Birleşmiş Milletler (BM) Genel Konseyinde Çin’i temsil etmişti. 1950’ler ve 1960’larda çok sayıda ülkenin diplomatik bağ tercihini Çin Cumhuriyeti’nden Çin Halk Cumhuriyeti’ne çevirmesinin akabinde 1971’de BM Genel Konseyinde yapılan oylamada Pekin hükümetinin Çin’in tek legal temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan’ın milletlerarası örgütlerdeki pozisyonu belgisiz hale gelmişti.

Pekin idaresi, “Tek Çin” prensibini benimseyerek Tayvan’ın kendi topraklarının kesimi olduğunu savunuyor ve adanın fiili bağımsızlığının türel bir statüye kazanmasına, adadaki hükümetin dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik bağlantılar kurmasına, BM’de ve öbür milletlerarası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir