Pazar, Ocak 16Önemli Haberler
Shadow

Dalış turizminde bir birinci

Dalış turizminde bir birinci

Eşsiz kıyılara sahip Balıkesir’in kıyı ilçelerinde turizmi canlandırmak için çalışmalar artarak devam ediyor. Balıkesir’i anlatan heykeller Gömeç’te dalış turizmine katkı sunacak. Kıyı şeridinin parlayan incisi Gömeç ilçesinde alt yapı, yenileme, kıyı şeridi düzenleme çalışmalarının yanı sıra dalış turizmine de canlılık kazandıracak bir proje hayata geçiriliyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Gömeç Belediyesi, Marmara Adalar Belediyesi, Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi,  Burhaniye ticaret odası işbirliği ile hazırlanan Balıkesir’i anlatan heykeller dalış turizmine katkı sunmak ismine su altıyla buluşmak için gün sayıyor. 

Marmara mermerinden Balıkesir’i anlatan heykeller dalış turizmine katkı sağlayacak. Marmara Adalar Belediyesi tarafından verilen doğal mermerlerden yapılan ve Balıkesir’in pahalarını anlatan heykeller bilimsel araştırmalar ışığında belirlenen resiflere yerleştirerek dalış alanları oluşturulacak. Uzun yıllar dayanma özelliğine sahip heykeller su altında dalgıçlar için fotoğraf çekilme alanları oluşturacağı üzere bölgedeki balık popülasyonunu da arttıracağı düşünülüyor. 

Gömeç’ i her alanda geliştirmek istediklerini, bilhassa dalış turizmini arttırarak kıyı şeridine yeni bir soluk kazandırmak istediklerini belirten Gömeç belediye lideri Mehmet İrem Hiram “ Heykellerin hedefi, biz bu heykelleri yapıp denize gömmek istiyoruz. Bizim hayalimiz bu. Bizim bütün heykellerimizde bunu göreceksiniz. Biz bunu deniz altına attığımız vakit, dalgıcın heykelin yanında fotoğraf çekilmesi için ona bir mazeret, bir yol göstermemiz lazım. Dikkat ederseniz tüm heykellerimiz Balıkesir’i anlatıyor. Sonuç olarak hedef turizm. Türkiye’de bir birinci olduğundan eminim, muhtemelen Dünya’da da bir birincidir. Biz bu heykelleri gerçek Marmara mermerinden yaptık. Marmara Belediyesi sağ olsun heykelleri bize armağan etti. Bunlar denizde asla ziyan görmeyecek, binlerce sene kalacak eserler. “ dedi.

HEYKELLER BİLİMSEL OLARAK ÇALIŞILMIŞ ALANLARA YERLEŞTİRİLECEK

Heykellerin bilimsel araştırmalar ışığında tespit edilen bölgelere yerleştirileceğini belirten Hiram, “Ege üniversitesi birinci yapay resif çalışmasında buradaki akıntıları, akıntıların içeriğini, deniz altı topografyasının kumla değişmesini, deniz altı çayırlarının yapısını inceleyip hoş bir çalışma yapmış. Yapay resifleri nereye koymamız gerektiği konusunda da bize yer gösterdi. Bilimsel olarak çalışılmış yerler gösterdi. Biz de heykellerimizi bu türlü iki yapay resifin ortasına koyacağız. Bu türlü yaparak dalgıçlara eşlik edecek Balık sayısının da oldukça artmış olacağını ümit ediyoruz. “ dedi. 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin de büyük kıymet verdiği proje kapsamında ortaya çıkan eserler Gömeç kıyı bandında oluşturulan açık alanda sergileniyor. Vatandaşların ve ziyaretçilerin görmesi için muhakkak bir mühlet bu alanda sergilenecek heykeller çalışmalar tamamlandığında da hummalı bir çalışma sonrasında heykeller su altına yerleştirilecek.                        
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir