Pazar, Ocak 16Önemli Haberler
Shadow

Destici’den minimum fiyat önerisi

Destici’den minimum fiyat önerisi

BÜYÜK Birlik Partisi (BBP) Genel Lideri Mustafa Destici, “Ocak 2021’den bugüne geldiğimizde 2 bin 825 lira olan minimum fiyat, hem döviz hem de enflasyon bazında 2 bin liralar düzeyine gerilemiştir. Minimum fiyat 4 bin liranın üzerinde olmalıdır” dedi.

BBP önderi Mustafa Destici, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin geçen hafta İstanbul’da Can Göktuğ Boz (27) tarafından samuray kılıcıyla öldürülen Başak Cengiz cinayetiyle sarsıldığını söyledi. Bu tip cürümleri, yalnızca bireylere değil, toplumlara ve insanlığa karşı işlenmiş kabahatler olarak değerlendirdiğini belirten Destici, “Çünkü, katilin kızımızla hiçbir hasımlığı yok. Zira, katil evladımızı tanımıyor bile. Bu tip katiller, evlatlarımızla birlikte içinde yaşadığımız toplumu, milletimizi birbirine bağlayan bağları da modül kesim öldürüyorlar. Şahsî olarak tekraren tabir ettim; BBP bu mevzuda sayısız teklifte, sayısız teşebbüste bulundu. Bu tip hataların cezaları arttırılmalı. Bu tip kabahatler en ağır ceza ile cezalandırılmalı. Mustafa Destici olarak benim ve BBP’nin en ağır cezadan kastımız, müebbet mahpus cezası değildir. Müebbet mahpus cezası alanlar en fazla 25 sene yatıyor. Bir de bunun üzere akli istikrar sorunu varsa, birkaç sene sonra dışarı çıkabiliyorlar. O yüzden biz ısrarla bir sefer daha vurguluyoruz. Bu tip cürümler için idam cezasının geri gelmesi lazım. Biz her kabahat için idam istemiyoruz. Biz iki cürüm için idam cezası istiyoruz. Birincisi bu cins cinayetler için, ikincisi de şahsen kurşunu sıkmış, bombayı patlatmış ya da bunun talimatını vermiş ve sonunda da mevt olmuş terör hareketleri için idam cezasının geri getirilmesini istiyoruz” dedi.

‘ASGARİ FİYAT 4 BİN LİRANIN ÜZERİNDE OLMALIDIR’ 

Destici, bütçe görüşmelerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki Plan ve Bütçe Komitesi’nde devam ettiğini anımsatarak, “Bu kademede çalışanların enflasyona ezdirilmemesi; artık temel gereksinimleri karşılayamayacak duruma gelen minimum fiyatın, içinde bulunduğumuz kritik kurallara nazaran belirlenmesi ki; bu daha evvel de söz ettim. Minimum fiyat bu haliyle tespit edilmeye devam edecekse, kalıcı bir sistem kurulmayacaksa 6 ayda bir belirlemelidir. Ocak 2021’den bugüne geldiğimizde 2 bin 825 lira olan minimum fiyat hem döviz hem de enflasyon bazında 2 bin liralar düzeyine gerilemiştir. İkincisi, enflasyonun üzerinde bir sayı ki, bize nazaran bu yüzde 40’ın üzerinde olmalıdır ve taban fiyat 4 bin liranın üzerinde olmalıdır” diye konuştu.

‘HELALLEŞME LAFLA OLMAZ’

Destici, konuşmasının akabinde gazetecilerin problemlerini cevapladı. Kılıçdaroğlu’nun ‘helalleşme’ davetinin hatırlatılması üzerine Destici, şöyle konuştu:

“Kılıçdaroğlu’nun bu helalleşme işinden neyi kastettiğini ve neyi murat ettiğini anlamaya çalıştık. Biz birinci başta şunu anladık, CHP’nin birinci parti devrinden 28 Şubat sürecine kadar bilhassa dindar kısma karşı ve bizim inançlarımıza karşı yapmış olduğu yanlışlar var. Biz de bu bölümlerle helalleşecek diye düşündük. Ben de bunun üzerine helalleşmeden evvel bir özür dilenmesi gerektiğini düşündüm. Sayın Kılıçdaroğlu, CHP’nin bakiyesini sırtına alıp bir helalleşme yapacaksa, o vakit bir özür dilemesi gerekir. Çıkıp açıkça yaptıkları her şeyi anlatıp, daha sonra ‘CHP olarak milletimizden özür diliyoruz’ demesi lazım. Özür yahut af olmadan helalleşme olmaz. Helalleşme lafla olmaz, helalleşme içtenlikle, icraatta olur. Helalleşmeden evvel teröre ve terör destekçilerine içeride ve dışarıda net bir hal koymaları gerekir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir