Perşembe, Ocak 20Önemli Haberler
Shadow

Heyecanlandıran açıklama: Türkiye’yi kelam sahibi yapacak

Heyecanlandıran açıklama: Türkiye’yi kelam sahibi yapacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komitesinde, Bakanlığının ve ilgili kuruluşların 2022 yılı bütçesine ait yaptığı sunumda, Türkiye’nin, yalnızca 4 saatlik uçuş müddetiyle 1 milyar 650 milyon insanın yaşadığı, 38 trilyon dolar Gayri Safi Ulusal Hasıla’ya ve 7 trilyon dolar ticaret hacmine sahip 67 ülkenin merkezinde olduğunu söyledi.

Bu stratejik pozisyonun yüklediği misyonla ülkeyi hava, deniz, kara ve demir yollarının bölgesel kesişme ve hub noktası haline getirdiklerini belirten Karaismailoğlu, bu gayeye ulaşabilmek için ortak akılla ürettikleri stratejik adımları acilen atıklarını lisana getirdi.

Bakanlık olarak temel faaliyet alanlarının insan, yük ve veri hareketliliğini sağlamak olduğuna işaret eden Karaismailoğlu, buradaki ana gayelerinin, hareketliliğin önündeki hudutları kaldırmak ve bütünsel kalkınmaya katkı sağlamak olduğunu kaydetti.

Adil Karaismailoğlu, bu gaye için odaklandıkları temel mevzuların mobilite, lojistik ve dijitalleşme olduğunu vurgulayarak, 2002’de AK Parti iktidarıyla ülkede başlayan “yeni ulaşım ve irtibat çağının”, yenilenme ve dönüşüm süreciyle devam ettiğini aktardı.

Ulaşım ve haberleşme dallarının, başta iktisat olmak üzere her alandaki gelişmenin ana lokomotifi fonksiyonlarıyla 2071’e uzanan seyahatte en kıymetli dinamikler olacağına dikkati çeken Karaismailoğlu, yeni dönüşüm sürecinde açığa çıkmamış muhtaçlıkları planlamalara daha fazla dahil edeceklerini belirtti.

Lojistik, mobilite ve dijitalleşme vizyonu ile geleceğin ulaşım ve haberleşme teknolojilerinin “sürdürülebilir bir dünyanın ve yaşamın” kapılarını nasıl açabileceğinin konuşulduğu 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası hakkında bilgi veren Karaismailoğlu, Bakanlığın kritik muvaffakiyet faktörlerini belirlemek, maksat gelişim alanlarını ve sorumluluklarını tekrar tespit etmek açısından Şura’nın çok büyük değer taşıdığını söz etti.

“GELECEK PERSPEKTİFLERE NAZARAN BAHADIR VE KARARLI HALLA YÜRÜYORUZ”

Bakanlığın faaliyet alanlarının tümünün, Türkiye’nin bütünsel kalkınması için gereken altyapının temel ayaklarını oluşturduğunu anlatan Karaismailoğlu, “2003’ten bu yana ulaşım ve irtibat alanında çok büyük ve kıymetli projelere 1 trilyon 131 milyar 400 milyon lira yatırım yaparak hayata geçirdik.” diye konuştu.

“Yol bizi nereye götürürse” demediklerini, gidecekleri yolu Türkiye’nin gelecek perspektiflerine nazaran çizerek, maksatlar doğrultusunda yiğit ve kararlı halla yürüdüklerini lisana getiren Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Yaptığımız büyük işleri sayılarla söz etmek gerekirse, yatırım harcamalarımızda yüzde 61’lik hisseyle kara yolu birinci sırada yer alıyor. Demir yolunun 2013’te yüzde 33 olan yatırımlardaki hissesini, 2021 yılında yüzde 48’e çıkardık. Bu oran 2023’te yüzde 63,4 olacak. Yatırımların daha süratli tamamlanarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulabilmesi, bizim için son derece değerli. O nedenle alternatif finansman kaynaklarını da kıymetlendiriyoruz. Bunun için özel kesimin dinamizmini de harekete geçirdik. Böylelikle toplam 301,7 milyar liralık Kamu Özel Bölüm İş Birliği projesini başlattık. Kelam konusu yatırımların yüzde 82’si tamamlandı. İmali devam eden Kamu Özel Kesim İş Birliği projeleriyle 30,3 milyar lira daha yatırımı ülkemize kazandırmayı hedefliyoruz.”

Bakan Karaismailoğlu, yatırım portföyünde 481 proje bulunduğunu belirterek, “Projelerimizin toplam büyüklüğü 743 milyar lira. Bunda yaklaşık 415 milyarlık nakdi gerçekleşme sağladık. Çok titiz ve teknik çalışmayı eş vakitli sürdürebilmek ve ortaya dev eserler çıkarabilmek için uzmanlaşmış ve geniş bir grupla çalışıyoruz.” bilgisini paylaştı.

Ülke sathında 2 bin 297 şantiyede yükleniciler tarafından çalıştırılan 107 bin 698 bireyle yaklaşık 241 bini aşkın kişinin ulaşım ve irtibatın sunduğu iş imkanlarından faydalandığını vurgulayan Karaismailoğlu, Türkiye’nin kısa, orta ve uzun vadeli gayelerine uzanan merdivenlerin taşlarını her şartta eksiksiz dizmenin, en büyük vazifeleri olduğunu anlattı.

“TAŞIMACILIK MALİYETLERİNİN DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Karaismaloğlu, son 19 yılda demir yollarına toplam 220,7 milyar lira yatırım yaptıklarını bildirerek, “İlerleyen yıllarda kuzey çizgi olarak belirtilen Çin-Rusya (Sibirya) üzerinden Avrupa’ya gerçekleşen yıllık 5 bin blok trenin yüzde 30’unun geçişini Türkiye’ye kaydırmak için çalışıyoruz. Orta Koridor ve BTK güzergahından yılda 1500 blok tren işletmeyi ve Çin-Türkiye ortasındaki toplam 12 günlük seyir mühletini 10 güne düşürmeyi hedefliyoruz. Demir yollarımızda 2021 yılı yük taşıma maksadımız, 36,11 milyon ton. YHT ulaşımını ‘4 destinasyonda 13 il’ ile ülke nüfusunun yüzde 44’üne ulaştırdık. Toplam seyahat sayısı 58,6 milyonun üstüne çıktı.” dedi.

Ulaştırma ve Lojistik Master Planı çalışmaları kapsamında yük nakliyatında demir yolunun hissesini birinci etapta yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Karaismailoğlu, bunun yanı sıra nakliyecilik maliyetlerinin düşürülmesi için de çalıştıklarını lisana getirdi.

Yüksek Süratli Tren (YHT) sınırlarıyla ilgili de bilgi veren Karaismailoğlu, “Ankara-Sivas YHT sınırının altyapı imal çalışmalarında yüzde 95 fiziki ilerleme sağladık. Balışeyh-Yerköy-Sivas kesitinde yükleme testlerine başladık. Proje tamamlandığında Ankara-Sivas ortasındaki demir yolu seyahat mühleti, 12 saatten 2 saate düşecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Ankara-İzmir Süratli Tren çizgisi altyapı çalışmalarında yüzde 47 fizikî ilerleme kaydettiklerini belirten Karaismailoğlu, Ankara-İzmir ortasında 14 saat olan demir yolu seyahat mühletini 3,5 saate düşüreceklerini, sınır bittiğinde 525 kilometrelik aralıkta yılda yaklaşık 13,5 milyon yolcu ve 90 milyon ton yük taşınmasını hedeflediklerini söyledi.

Türkiye açısından ekonomik manada birden fazla kritik pahaya sahip Yavuz Sultan Selim Köprüsü demir yolu ulaşımıyla iki kıtayı birbirine bir kere daha entegre edeceklerine dikkati çeken Karaismailoğlu, Süratli Tren çizgilerinin yanı sıra konvansiyonel çizgilerde da uygunlaştırma çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini, bu sayede demir yollarının yolcu ve yük taşıma kapasitesini artırdıklarını vurguladı.

HAVACILIĞA YAPILAN YATIRIMLAR

Karaismailoğlu, Bakanlığının ve ilgili kuruluşların 2022 yılı bütçesine ait yaptığı sunumda, Türkiye’nin dünyanın transit merkezi olabilecek potansiyele sahip olduğunu ve bu avantajı pahalandırmak için 2002’den bu yana havacılık siyasetleri çerçevesinde tesirli çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Havacılığa yapılan yatırımlar ve bu alandaki düzenlemeler sayesinde ülkenin, dünya ortalamasının üzerinde büyüme performansı gösterdiğinin altını çizen Karaismailoğlu, “Ülkemiz, dünya ve Avrupa yolcu trafiği sıralamasında, 2020’de dünyada 7’nci sırada yer aldı. Avrupa ülkeleri ortasında ise 2020 yılında 2’nci sıraya yerleşti.” diye konuştu.

Karaismailoğlu, Emisyon Data İdare Sistemi Projesi ile hava yollarından kaynaklı tüm emisyonların milletlerarası standartlara nazaran izleme raporlama doğrulama sürecinin çevrim içi yazılım üzerinden yapılacağını belirterek “Türk sivil havacılığında global manada ses getiren yeni bir periyodu de İstanbul Havalimanı ile başlattık. Manisiz ve yeşil havalimanımız, dünyanın en büyüklerinden biri olarak gözbebeğimiz İstanbul’da hizmete girdi.” sözünü kullandı.

Üretimi devam eden havalimanları hakkında bilgi veren Karaismailoğlu, “Bu yıl bitmeden açılışı hedeflenen Rize-Artvin Havalimanı’nda çalışmalar devam ediyor. Çukurova Havalimanı’nın yap-işlet-devret modeli ile hayata geçiriyoruz, üretimi süratle devam ediyor. 2022 yılı bitmeden hizmete alacağız.” dedi.

Karaismailoğlu, hava yolu yolcu trafiğine verilen takviyeler, alınan tedbirler sayesinde ekim ayındaki günlük uçuşlarda 591 uçuşla Türk Hava Yolları’nın birinci sırada, 1310 uçuşla Türkiye’nin 4’üncü sırada yer aldığını lisana getirerek, 2020 yılında İstanbul Havalimanı’nın, Avrupa yolcu trafiği sıralamasında 1’inci sırada yer aldığını kaydetti.

KARA YOLU YATIMLARI VE PROJELERİ

Kara yollarına yapılan yatırımlar hakkında bilgi veren Karaismailoğlu, “Trafik güvenliğini artırarak kazalardaki mevt oranını düşürdük, taşıt işletme masraflarında tasarruf sağladık, seyahat konforunu artırdık ve mühletini kısalttık. Ortalama suratı ise 40 kilometreden 88 kilometreye çıkardık. 2003-2020 yıllarında araç sayısı yüzde 170, taşıt hareketliliği yüzde 142 seviyesinde artarken, altyapı geliştirme çalışmalarımız sayesinde 100 milyon taşıt/kilometre başına can kaybını yüzde 81 seviyesinde azalttık.” diye konuştu.

Karaismailoğlu, trafik hacmindeki yükseliş karşısında sağlanan tasarrufun da arttığına dikkati çekerek şunları söyledi:

“28 bin 402 kilometre bölünmüş yol sayesinde yıllık 20,7 milyar lira tasarruf sağladık. Yaklaşık 4,44 milyon ton daha az karbondioksit emisyonu gerçekleşti. İş gücündense yaklaşık 315 milyon saat, bir öteki deyişle 12 milyar 965 milyon lira tasarruf ettik. 2003 öncesi 50 kilometre olan toplam karayolu tünel uzunluğunu, yüzde 1164 artırarak 617 kilometreye çıkardık. 2021 yılı boyunca ise 42 kilometre uzunluğunda 17 adet tünel yaptık. Otoyol uzunluğunu 3 bin 532 kilometreye çıkardık. Hala 309 kilometre otoyolda çalışmalarımız devam ediyor. Gayemiz toplam otoyol uzunluğumuzu 8 bin 156 kilometreye çıkarmak.”

Ülkenin sanayi ve ticaretinin en büyük kısmının gerçekleştiği Marmara Bölgesi’nde bu hacme uygun bir ulaşım altyapısı için Marmara Otoyol Ringi’ni tamamladıklarını anlatan Karaismailoğlu, “Avrasya Tüneli ile Kazlıçeşme-Göztepe ortası seyahat müddetini 100 dakikadan 15 dakikaya indirdik. Açılışından bugüne kadar Avrasya Tüneli’nden yapılan geçiş sayısı 75 milyonu aştı. Proje, sağladığı yakıt ve vakit tasarrufunun yanı sıra etraf dostu kimliğiyle de ön plana çıkıyor. Avrasya Tüneli’nin 2017 ve 2020 yıllarında sağladığı toplam yarar 8 milyar lirayı buldu.” dedi.

Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Dokümanı ışığında çalışmaları öncelediklerini söz eden Karaismailoğlu, ulaşım planlarını teknolojik gelişmelere nazaran şekillendirdiklerini söyledi.

Karaismailoğlu, 2003-2020 yılları ortasında yapılan 169,2 milyar dolarlık yatırımların, yatırım ve faaliyet devrindeki ekonomik tesirleri ile faaliyet periyodundaki tasarruf tesirlerinin tahliline ait şunları paylaştı:

“2003-2020 yılları ortasında bu yatırımların gayri safi yurtiçi hasılaya toplam 409,7 milyar dolarlık, üretime de 869 milyar dolarlık tesiri oldu. Bu yatırımların toplam istihdama tesiri ise yıllık ortalama 705 bin kişi olarak gerçekleşti. Yatırımlarımız sayesinde ülkemizin hem beşeri hem de maddi kaynaklarının verimli kullanılması sonucu, yalnızca 2020 yılında 13,4 milyar dolar tasarruf elde ettik. Emniyetli ulaşım altyapıları ile ölümlü kazaların azalması sayesinde 12 bin 353 hayat kurtardık. Kısalan yollar, kent içi raylı sistem sınırları ve Yüksek Süratli Tren ile etraf dostu taşıma modlarına geçişle 10,3 milyon dolar bedelinde karbon emisyon tasarrufu ve kamu hizmetlerinin kağıtsız ortama taşınmasıyla da 20 milyon dolar kağıt tasarrufu sağladık. Ayrıyeten vatandaşlarımızın e-Devlet’i kullanması ile kamu kurumlarına gitmeden süreçlerini tamamlayabilmesinin, 1,8 milyar dolarlık vakit tasarrufu sağladığını ve bunun kamu iş gücü verimliliğine de artış olarak yansıdığını hatırlatmak isterim.”

“KÖİ PROJELERİ BÜYÜK İLGİ TOPLUYOR”

Global olarak, altyapı yatırım gereksiniminin 2040’a kadar toplam 94 trilyon dolara ulaşacağını lisana getiren Karaismailoğlu, son 30 yılda Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) yoluna önemli bir eğilimin kelam konusu olduğunu kaydetti.

KÖİ modelinin bugün 134 ülkede farklı bölümlerde tercih edildiğini anlatan Karaismailoğlu, “Başta havalimanları olmak üzere, ulaştırma projelerindeki KÖİ projeleri büyük ilgi topluyor. Son 20 yılda 37,5 milyar dolarlık yatırımla havalimanları, limanlar ve 1250 kilometre otoyol altyapısı tamamladık. KÖİ modelinin tekrar gelişmesinin öncüsü İngiltere’den ve Avrupa Birliği fonlarıyla hibrit KÖİ modelini son derece aktif kullanan Fransa’dan sonra Avrupa’da en uygun performans sağlayan 3’üncü ülke Türkiye’dir.” diye konuştu.

Karaismailoğlu, havayolu, karayolu ve denizyolu alanında KÖİ modeli ile yapılan yatırımlar incelendiğinde, 2024 yılında gelir-gider istikrarının baş başa noktaya geleceğinin altını çizerek şöyle devam etti:

“2025’ten itibaren elde edeceğimiz gelirler, yapacağımız ödemelerin üzerinde olacaktır. Böylelikle ulaştırma bölümü genel olarak değerlendirildiğinde, KÖİ modeli ile yapılan projeler özelinde net nakit akışı sağlanacak. Münasebetiyle, devletimiz ek gelire kavuşmuş olacak. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz tüm KÖİ yatırımlarımızla Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’ya 26 milyar avro, üretime 58 milyar avro ve istihdama 1 milyon kişinin üzerinde tesir sağlanarak ülkemiz iktisadına değerli katkılar yapıldı. Bugüne kadar çevresel yarar oluşturmak öncelikli gayelerimizden biriydi. Bu gayeyle yaptığımız yatırımlarla yıllık toplam 975 milyon ton kıymetinde karbon emisyon tasarrufu, 20 milyon dolar kıymetinde kağıt tasarrufu, toplam 780 bin ağaca muadil karbon emisyon tasarrufu sağladık. Ulaşım yatırımlarımızla 2020 yılında toplam tasarrufumuz 13,4 milyar dolara ulaştı.”

Adil Karaismailoğlu, Avrupa’yı 2050 yılında iklim-nötr birinci kıta haline getirmeyi hedefleyen Yeşil Mutabakat’a yönelik Ulusal Yeşil Mutabakat Aksiyon Planı çerçevesinde sürdürülebilir ve akıllı nakliyat, yeşil denizcilik ve yeşil liman uygulamaları ile demiryolu nakliyatının geliştirilmesini hedeflediklerini, yakıt tüketiminin ve emisyonların azaltılması ile mikro hareketlilik araçlarının kullanımının yaygınlaştırılmasını sağlayacaklarını kaydetti.

“4 VİLAYETTE ÜSTLENDİĞİMİZ 7 METRO PROJESİYLE ÜLKE İKTİSADINA 21,75 MİLYAR LİRA KATKI SAĞLADIK”

Karaismailoğlu, Bakanlığının ve ilgili kuruluşların 2022 yılı bütçesine ait yaptığı sunumda, planladıkları 25 lojistik merkezden 12’sini işletmeye aldıklarını söyledi.

Artık TÜRASAŞ’ın ürettiği Ulusal Elektrikli Tren setlerini süratli ve yüksek süratli tren çizgilerinde kullanacaklarını açıklayan Karaismailoğlu, bugüne kadar toplam 313,7 kilometre kent içi raylı sistem çizgisini hizmete sunduklarını söz etti.

Bakan Karaismailoğlu, 4 vilayette üstlendikleri 7 metro projesiyle ülke iktisadına 21,75 milyar lira katkı sağladıklarının altını çizerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Antalya’da hayata geçirdiğimiz metrolarla bugüne kadar 988 milyon yolcu taşındı. Vakitten 305 milyon saat, yakıttan 282 bin ton tasarruf ettik. Karbon emisyonunda 156 bin ton azalma sağladık. Kent içi raylı sistemlerin iktisada ve etrafa katkıları göz arkası edemeyeceğimiz boyutlarda. 6 vilayette daha imali süren 10 projemiz var. Projeler bittiğinde iktisada 10,8 milyar lira katkı sağlamanın yanı sıra 146,2 milyon saat vakitten, 136 bin ton yakıttan tasarruf edeceğiz. Kent içi raylı sistemler sayesinde bilhassa büyükşehirlerimizde yaşanan trafik tıkanıklıkları çözülürken, karbon emisyonunda 73 bin ton azalma olacak.”

TÜRASAŞ ile yerli üretim altyapı kapasitesini geliştirdiklerini vurgulayan Karaismailoğlu, raylı sistemler kesiminde ulusal dizayna sahip eserleri geliştirip dünya pazarına açtıklarını ve yüksek marka pahasına kavuşturduklarını lisana getirdi. Adil Karaismailoğlu, “Milli Tren Setleri üretimi çalışmalarından edinilen deneyimlerle 225 kilometre/saat suratında Tren Seti Proje çalışmalarına başladık. Prototipi 2022’de tamamlamayı ve 2023’te seri üretimine geçmeyi planlıyoruz. 2035’e kadar yaptığımız planlamada demir yolu araç gereksinimimiz 17,4 milyar avroluk, TCDD’nin 2050’ye kadarki raylı sistem araç muhtaçlığı da 15 milyar avroluk bir maliyet getiriyor. Buna nazaran üretim planlamalarımızı yürütüyoruz.” diye konuştu.

“MOBİL ABONE SAYISI 84,6 MİLYONA ÇIKTI”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, haberleşmede, dalın özgürleşmesi sayesinde ve yapılan yatırımlarla pazarda istikrarlı bir büyüme sağladıklarını, kesim büyüklüğünün geçen yıl, bir evvelki yıla nazaran yüzde 22 artarak yaklaşık 186,3 milyar liraya ulaştığını kaydetti.

Taşınabilir abone sayısının 28 milyondan 84,6 milyona çıktığına dikkati çeken Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Vatandaşın hizmetine sunduğumuz 4.5G hizmetinden faydalanan abone sayısı 78,5 milyonu aştı. 2003’te 23 bin olan geniş bant abone sayısının bugün 85,7 milyonu bulduğunu görüyoruz. Fiber sınır uzunluğu 445,4 bin kilometreye ulaştı. Ulusal Genişbant Stratejimiz doğrultusunda 2023’te taşınabilir geniş bant abone yoğunluğunu yüzde 100’e ulaştırmayı, en az 100 megabit/saniye süratte geniş bant altyapısını nüfusumuzun tamamına sunmayı, sabit geniş bant abone yoğunluğunu yüzde 30’a çıkarmayı ve fiber abone sayısını 10 milyona yükseltmeyi hedefliyoruz.”

“E-DEVLET KAPISI’NDA 6,1 MİLYARI AŞKIN HİZMET KULLANILDI”

Bakan Karaismailoğlu, vatandaşların kamu hizmetinden daha şeffaf biçimde faydalanmasına katkı sağladıkları E-Devlet Kapısı ile 829 kurumun 6 bin 82 hizmetini vatandaşlara elektronik ortamda sunduklarını aktardı.

E-devlet Kapısını kullanan kişi sayısının 57 milyonu aştığını belirten Karaismailoğlu, “E-Devlet Kapısı’nda 2021’in 9 ayında 688 milyon aylık ortalama ile 6,1 milyarı aşkın hizmet kullanıldı. Yalnızca ikametgah evrakı sorgulama ile 2021’in 9 ayında toplam 402 milyon lira tasarruf sağlandı.” bilgisini paylaştı.

PTT’nin, güçlü takımı ile hizmetlerini vatandaşlara ekonomik, süratli, inançlı ve kaliteli bir formda sunduğunu söz eden Karaismailoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye Kart Projesi ile ülke genelinde tüm toplu ulaşım araçlarında kullanılabilecek ulusal e-ödeme kart sisteminin geliştirilmesi sayesinde tek bir kartla ulaşım, para transferi, alışveriş üzere gereksinimlerin karşılanmasını amaçlıyoruz. Haberleşme alanındaki faaliyetlerimiz uzayda da sürüyor. Türksat, yapılan yatırımlar sayesinde Asya, Avrupa ve Afrika’da 118 ülkede yaşayan 3 milyar beşere ulaşan uydu kapasitesine erişti. Uydu haberleşme hizmetleri dışa bağımlı olmadan, kesintisiz ve inançlı biçimde sağlanıyor. Uydu haberleşme kapasitemizi geliştirmeye devam ediyoruz.”

Karaismailoğlu, Türkiye’nin denizci kimliğini ön plana çıkartmak için ağır çalışmalar gerçekleştirdiklerini anlatarak, deniz ticaret filo sıralamasında 15. sıraya yerleştiklerini, fakat gayelerinin birinci 10 olduğunu belirtti.

Gemi adamı sayısı sıralamasında ise birinci 3’te yer aldıklarını anımsatan Karaismailoğlu, gemi inşasında da daha çok tercih edilen bir ülke olmak için çalıştıklarını lisana getirdi.

Ro-Ro ve kabotaj nakliyatında yakalanan büyümeyi devam ettireceklerini vurgulayan Karaismailoğlu, “Dünya ticaretinde hissemizi artırmak için Türk bayraklı gemilerimizin standartlarını üst düzeyde tutuyoruz. Denizciliğimizi desteklemek için altyapı yatırımlarına da devam ediyoruz. Bu kapsamda Karadeniz’in çıkış kapısı Filyos Limanı, Batı Karadeniz’in ihracat merkezi olacak. Rize İyidere Lojistik Limanı üretimine da başladık. 2021 içinde tamamladığımız 5 adet kıyı yapısı projesi var.” kelamlarını sarf etti.

KANAL İSTANBUL

Adil Karaismailoğlu, İstanbul Boğazı’nı kullanan gemilerin inançlı geçişi için yıllık kapasitenin 25 bin olduğunu, bugün ise yaklaşık 43 bin civarında olan trafik yükünün boğazın seyir, can, mal ve etraf güvenliğini tehdit ettiğine dikkati çekti.

Dünyadaki ticaret hacmi ve bölge ülkelerindeki gelişmeler dikkate alındığında 2050’li yılarda boğazdan geçecek gemi sayısının 78 bine ulaşacağının öngörüldüğüne işaret eden Karaismailoğlu, şunları söyledi:

“Mühendislik çalışmalarında 204 bilim beşerinin vazife aldığı Kanal İstanbul Projesi, tamamlandığında başta İstanbul Boğazı ve etrafındaki vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamasının ve Boğaz’ın tarihi ve kültürel dokusunu müdafaasının yanı sıra İstanbul Boğazı’nın trafik yükünü hafifletecek, Boğaz giriş ve çıkışlarında 2 ve daha fazla günü bulabilen beklemeleri azaltacak. Kanal İstanbul ile ülkemiz, milletlerarası ulaştırma ve lojistik koridorlarından daha fazla hisse alacak ve global ticarette daha faal rol oynayacak. Ayrıyeten, Kapıkule-Halkalı Süratli Tren Projemizin; Kanal İstanbul’un altından geçecek biçimde projelendirdiğimiz Halkalı-Ispartakule bölümünün imaline da başladık. Dünyada ve ülkemizde yaşanan teknolojik ve ekonomik gelişmeler, değişen iktisadi yönelimler ve ülkemizin ulaştırma altyapıları konusundaki artan gereksinimleri doğrultusunda ortaya çıkan bu stratejik atağımız, ülkemizi global bir lojistik üs pozisyonuna getirerek, hem bölgesinde hem de dünya ticaret ve ulaşım yollarında kelam sahibi yapacak.”

Türkiye’nin ticaret hacmini geliştirmek için milletlerarası sularda seyreden gemilerin tutulma sayılarının düşmeye devam ettiğini aktaran Karaismailoğlu, Beyaz Liste’de bulunan Türkiye’nin, 39 ülke ortasında 9 basamak yükselerek 16. sıraya yerleştiğini vurguladı.

Karaismailoğlu, hurdaya ayrılan Türk bayraklı gemilerin yerine yeni gemi inşa edilmesini teşvik ettiklerini ve koster filosunu yenilediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“20 yaş üstü gemilerimiz için hurda teşviki veriyoruz. Tersanelerimizde teknolojik gelişmelere uyumlu, inançlı ve etrafa hassas gemiler inşa ediyoruz. İstanbul ve Çanakkale boğazlarında konseyi olan Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi’nin radar kapsama alanını Marmara Denizi’ni kapsayacak halde genişletiyoruz. Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri ve bölgesel hassasiyetleri göz önüne alarak KKTC ile gemi izleme ve idare alanını genişletiyoruz.”

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul escort beylikdüzü escort istanbul escort bayan