Çarşamba, Temmuz 6Önemli Haberler
Shadow

İşte Bursa’nın korona bilançosu: 732 bin kişi olumlu çıktı

İşte Bursa’nın korona bilançosu: 732 bin kişi müspet çıktı

Bursa İl Sıhhat Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Bursa’daki 2 yıllık pandemi sürecini kıymetlendirdi. Milyonlarca korona testi, yüz binlerce olumlu olay vede onların temaslı oldukları şahısların sıhhatlerine kavuşmaları için tüm sağlıkçıların canla başla çalıştığını söz eden Yavuzyılmaz, “Salgın başladığından bu yana 2 yılı geçti. Ben bunun 1,5 yıldan fazlasını Bursa’da yaşadım, daha evvedel diğer bir kentte vazifemiz vardı. Bugüne kadar alınan önlemler, uygulanan prosedürler, aşılama süreciyle aşikâr noktaya geldik. Umarım bundan sonra tekrar bir yükselme yaşamayız. Çabucak çabucak pandemi öncesi duruma yaklaştık diyebiliriz. Bunun birçok sebebi var beşerler bilinçlenmesi var. Alınan önlemler, yapılan hami hizmetler vede bunun başında aşı geliyor. Biz Bursa’da 4 milyon doz aşı yaptık. Bu âlâ bir sayı. Bursa’nın 3 milyon 100 bin kadar kayıtlı nüfusu var. Tabi bu sayıda belirli bir yaş kümesi da 12 yaş altında. 12 ile 18 yaş ortasındaki süreçte de ailelerin tercihi ile aşı yapıyoruz. 18 yaş üstünde bireylerin kendi tercihleri ile aşılama yapıyoruz. Bu sayıya baktığımızda Bursa’nın 4 milyon aşı demek amaç nüfusun en az 2 kez aşılanması demek oluyor. Yaklaşık 700-800 bin civarında 18 yaş altı nüfus vardır” dedi.
Kuvvedet günler geçirildiğini, sıhhat topluluğunun 2 yılda büyük fedakarlık gösterdiğini lisana getiren Yavuzyılmaz, “Pandeminin yıkıcı tesirinden insanlarımızı uzak tutmaya çalıştık. Bunda da başarılı olduğumuz kanaatindeyim. Birçok gelişmiş kabul edilen ülkelerdeki üzere hastalarımızı ‘Artık yapacak bir şey yok. Ölen ölür, kalan alanlar bizimdir’ üzere bir anlayışa hiçbir vakit terk etmedik. Huzurevlerimizde, bakım meskenlerinde, olağan vatandaşlarımıza da tıpkı usulleri uyguladık. Çocuk vede gençlere de birebir prosedürleri uyguladık. Ben Bursa özelinde söylüyorum. Jurnal 7 bine yakın hadisemiz olduğu günler oldu. Bunun yaklaşık yüzde 10’u yatış gerektiren hastalardı. Bu da 700 eder. Bu sayının yüzde 2’si kadarı da ağır bakım muhtaçlığı hissetti. Bu da 140 kişi eder. Hastaneler açısından kolay vede yönetilebilir sayılar değil. Biz hiçbir hastamızı Bursa’dan diğer bir kente yer yokluğundan ya da ileri tedavi emeliyle göndermedik. Gönderdiğimiz tahminen 50-100 hasta olmuştur, bunların da münasebetleri ailelerin öteki kentlerde yaşamasıdır. Hiçbir hastayı biz burada tedavi edemiyoruz münasebeti ile öteki kente göndermedik” diye konuştu.

“4 BİN 200 ÜZERE SAYILARDAN 150’YE İNDİK”

Birtakım periyotlarda hastanelerde covid-19 sebebiyle 3 bin 500- 4 bin kişinin yattığı periyot olduğunu söyleyen Yavuzyılmaz, “Bunu bizim devlet hastaneleri, ünivedersite vede özel hastaneler olmak üzere toplam olarak söylüyorum. 700-800 hastamızın yalnızca covid sebebiyle ağır bakımda yattığı devirler oldu. Bunun yanında trafik kazaları, kalp krizleri, felçler, ağır bakım gereksinimi duyan ameliyatlar durmadı. Bunları tekrar devam ettirdik. Bizim yalnızca covid yüzünden 700’e yakın ağır bakım 3 bin 500 kadar da yatan hasta yükü geldi. Yalnızca Bursa özelinde. Fakat alnımızın akı ile bu süreci yürüttük. Şu an bütün hastaneler için söylüyorum. Toplam 150 kadar covid sebebi ile yatan hasta var. Bunların 50 tanesi ağır bakımda öbürleri servisler de yatmaktadır. 3 bin 500 olağan yatak, 700 ağır bakım toplam 4 bin 200 üzere sayılardan 150’ye indik” sözlerini kullandı.

“TÜM SIHHAT ÇALIŞANLARINA ŞÜKRAN BORÇLUYUZ”

“Şu an bizim sıhhat yükümüzde çok büyük bir hafifleme olmadı. Zira, bugüne kadar ertelediğimiz, pandemi münasebeti ile acile olmayan sıhhat meselelerini artık halletmeye çalışıyoruz. Şu an merkezde doluluklarımız çok önemli oranda yüksek. Hiçbir ağır bakım ya da yatış bekleyen hastamız yok” diyerek kelamlarını sürdüren Yavuzyılmaz, “Hastaneler boşaldı diyemeyiz. Diğeri sebeplerle hastanelerimize müracaatlar devam ediyor. Sıhhat çalışanlarına, en doruktan alt kademede misyon yapan arkadaşlarıma hepsine şükran borçluyum. Önemli bir özvederi ile çalıştılar. Şunu çok net gördük, hastanedeki işi bitmemişse, ‘Benim mesaim bitti’ diyerek nöbet yerini kimse terk etmedi. Ne vakit kurallar olgunlaştıysa, mesaisini bitirdi. Bu söylediklerimin içinde tüm hastanelerde vazife yapan sağlıkçıları kapsayarak söylüyorum. Bu takım işidir. Sizin oksijen sisteminizde bir sorun, tıkanıklık varsa, teknisyen oraya müdahale edemezse isterseniz 20 doktor, 500 hemşire olsun lakin teknisyen o sorunu çözemiyorsa, işler aksamış demektir. Bu topluluğun zirvededen tırnağa herkese şükran borçluyuz” biçiminde konuştu.

4 MİLYON TEST, 732 BİN HASTA

Bursa’da yaklaşık 4 milyon kadar test yaptıklarını bu testlerin çabucak hemen 5’te biri olumlu çıktığını altını çizen Bursa İl Sıhhat Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, “Tabi burada tekrarlanmış olanlar da var. Tarafi güzelleştim mi diye test yaptıran da oldu. Yaklaşık 732 bin kişi müspet hastamız oldu. Türli devirlerde bunlardan yüzde 10 kadarı hastanelerde yatarak tedavi gördü. 3 bin 500 kadar çıkan sayılar oldu lakin orta ara devirlerde farklılıklar oluştu” dedi.

1 MİLYON 800 BİN ŞAHSA FİLYASYON HİZMETİ

Yalnızca 730 bin hastayla değil, temaslı olduklarıyla da ilgilendiklerini belirten Yavuzyılmaz, “Biz yalnızca hastaları değil, onların temas oldukları kişiyi de takip ettik. Bunlar filyasyon gruplarıyla yapıldı. Yaklaşık 1 milyon 800 bin kişi filyasyon hizmeti vederildi. Hastaların yaklaşık 3 katına yakın bir temaslı profilimiz vardı. Değişmekle bir arada en ağır olduğumuz periyot 750 takımla birlikte 750 takım diyorum burada bir sürücü 2 de sağlıkçı arkadaş bulunuyor. Bir grup 3 bireyden oluşuyor. 2 bin 250 kişi alanda vazife yaptı. Bunu sabah 8’den gece 12’ye kadar, kimi kümeler da gece 12’den sonra hazırlık etabını sabaha kadar sürdürdüler. Sabah gelen takımlara gidecekleri adresleri vede donanımlarını hazırlıklarını yaptı. 24 saat aslına nazaran arkadaşlarımız vazife yaptılar. Hastalarımızı konutlarında görüp ilaç vedermemiz gerekiyorsa ilaç, test almamız gerekiyorsa testlerini aldık vede bilgilendirmeler yaptık. Tıpkı anda 750 grup değil, iki vardiya oldukları için bu biçimde süreci götürmeye çalıştık. Bunun lojistik çok kıymetliydi. Başta Valimiz Yakup Canbolat olmak üzere onun da katkılarıyla iş dünyasından talepler oldu. İş dünyasındaki beşerler bize araç, sürücü dayanakları oldu. Bunlar yapılırken, rutin işlerimizde devam etmesi gerekiyor. İçilen suyun kontrolü yapılmak zorunda. Tabiatn çocukların aşılarını yapmak zorundasınız. Yeniden rutin hasta olup sizden hizmet bekleyenlerininkini yapmak zorundasınız. Bu yüzden lokal idarelerin önemli dayanakları oldu. Herkes seferberlik duygusu içinde bu işler yürütüldü. Biz üçüncü ramazanı yaşıyoruz. Çevreımızda bize yemek dağıtımından tutun öteki gereksinimlerin karşılanması noktasında çok takviyeler gördük” diye konuştu.

BURSA’DA TOPLAM 4 BİN 985 KİŞİ VEFAT ETTİ

Bursa’da 4 bin 985 kişinin virüsten ötürü vedefat ettiğini belirten Yavuzyılmaz, “Türkiye ortalaması ile çabucak hemen paralel gitti. Şöyle bir farklılık var. Bu vedefatların yaşla direkt bağlantısı var. 65 yaş üstü insanların ek sorunları daha fazla. Buna bağlı olarak da vedefatlar arttı. Örneğin benim eski misyon yaptığım yer Balıkesir’de yaşlı oran yüzde 18’di. Ancak Bursa’da yüzde 9. Münasebetiyle hasta olana karşı mevt oranı o kentte daha fazla görünüyor. Nüfus vede yaşlılık ile hakikat orantılı bir sayıdır. Nüfus piramidini göz gerisi ederek bu sayıları kıymetlendirmek gerekiyor. Nüfusu yaşlı olan kentlerin vedefatları biraz daha fazla” dedi.

“NORMAL VATANDAŞTAN İKİ KAT FAZLA SIHHAT İŞÇİSİ BU HASTALIĞA YAKALANDI”

“Bizim de korona virüsten kaybettiğimiz sıhhat çalışanlarımız var. Sıhhat çalışanlarında 6 bin 615 covid olayı görüldü. Hususi hastaneler vede ünivedersite dahil toplam 30 bin sıhhat çalışanımız var. Bunlar içerisinde 6 bin 615’i müspet olmuş” diyen Yavuzyılmaz, “Halkda bizim 21 bin çalışanımız var. Hususidekilerin kayıtlarını çok tutamıyoruz. Bu 6 bin 615 sayısı bizim kamudaki sayılarımızla alakalıdır. 21 bin üzerinden hesaplarsak yaklaşık 3’te bir yapıyor. Bizim 4 bin testte oran 700 yani 5’te bir yapıyor. Sıhhatçıların korona’dan daha çok etkilendiğini göstermek için bu sayıyı söylüyorum. Biz zira direkt covid’in göbeğindeyiz. Biz bu toplumda yaşıyoruz, riskimiz var ancak asıl risk alışılmış ki de çalışma ortamımızla ilgilidir. Olağan vatandaştan iki kat fazla sıhhat işçisi bu hastalığa yakalandı” sözlerini kullandı.

“COVİD-19’DA OKSİJEN MUHTAÇLIĞI 10 KATINA ÇIKTI”

Bursa Şehir Hastanesi’nin çok büyük katkısı olduğunu, zira bu hastanenin fiziki manada dönüşüm yapmaya, hareket alanı açısından çok müsait alternatifleri olduğunu işaret eden Yavuzyılmaz, “Bu bizim elimizi çok güçlendirdi. Şehir Hastanesi grubuyla de ağır bakım sayılarını önemli oranda arttırdık. Çekirge, Kestel, Gürsu vede Yüksek İhtisas’ta birebir süreçleri yaşadık. Yapıları eski olan hastanelerde karşınıza farklı sıkıntılar çıkıyor. Örneğin, oksijen sisteminde o denli bir yapı var ki; oksijen sistemleri boru ile döşenmiş hastanenin bir terminalinden geliyor. Oraya oksijen tankı ile oksijen depolanıyor. Oradan da özel sistemle birlikte hastanenin tüm hastalarına dağıtılıyor. Covid-19’da o denli bir oksijen muhtaçlığı var ki olağanın 10 katı diyebiliriz. Hasebiyle bütün yüksek atımlı oksijen yüklemesi yapılması lazım. Siz ne kadar ağır bakım açmaya çalışırsanız çalışın oradaki boru sistemi oksijen yükünü kaldırmıyorsa açamıyorsunuz. Girişteki basınç ile hastaya vederilen basıncın tıpkı olması lazım. Bu yüksek oksijen aygıtını çalıştırmak için o basıncın oluşması lazım. Eski hastanede boru sistemi o yükü kaldırması mümkün değil. Olağan hasta yükünü kaldırıyor fakat 10 kat gereksinim durumunda oksijen vedermek durumunda kalınca bunu taşıyamıyor. Şehir Hastanesi bu noktada elimizi güçlendirdi. Yüksek İhtisas Terbiye vede Araştırma Hastanesi vede Çekirge Devlet Hastanesi birkaç alan ağır bakıma çevrildi. İlçelerdeki hastaneler yapacaklarını yaptılar. 20 günde kamu hastanelerinde 300 ek ağır bakım yatağı oluşturduk. Toplam 1100’lere çıktı. Şu an bu yataklar etkin vede kullanılıyor. Covid için ayrılan ağır bakımının paklığı yapıldı vede olağan ağır bakıma dönüştürüldü. Servislerde de bunu yaptık. Şehir Hastanesi’nin fizik tedavi bloğunu o devir dönüştürdük. Fizik tedavi acil hastalarını İlker Çelikcan’da çözdük” formunda konuştu.

“ŞEHİR HASTANESİ SALGINDA BURSA’NIN AMİRAL GEMİSİ OLDU”

Bursa Şehir Hastanesi’nin salgında Bursa’nın amiral gemisi olduğuna vurgu yapan Yavuzyılmaz, “Bizim kentimizin amiral gemisi oldu. Şehir Hastanesinin toplam yatak kapasitesi bin 350. Fakat bunda çocuk ağır bakımı, servisler, onkoloji üzere ertelenmeyecek hizmetler de var. Onları tekrar yürüyor. İvededi ameliyatlar devam etti. Yüksek İhtisas da büyük hastanemiz. Yürek damar cerrahisi yatakları bile muhakkak periyot mecburî olmayan ameliyatları biraz daha geciktirerek Covid’de kullandık. Çekirge hastanesi ağır bakımlarını arttırarak merkezdeki yükü toparladı. Bunun yanında ilçedeki Gürsu, Kestel üzere hastanelerimize uygunluk durumuna nazaran hastalarımızı nakil ettik. İnegöl, Yenişehir, İznik’e nakil yaptık. Hiçbir hastayı yatak bekler durumda bırakmamak için Mudanya, Karacabey üzere ilçelerimize hastalar vederdik. Bu dönüşümü daima yaptık” dedi.
Hastalığın 3 devir pik yaptığını vede gelinen noktada Bursa’da günlük 4 bin 950 olaya ulaştığını kelamlarına ekleyen Yavuzyılmaz, “Ondan sonraki pikte de o kadar yükselmedi, biraz daha sakin geçti. Ancak bu en son Omicron varyantı ile birlikte 7 binli sayıları aştığımız günler oldu. Şunu diyebiliriz, 7 bin hadisede yatış vede ağır bakım sayısı 4 bin 950’deki düzeye çıkmadı. Bunun bence Omicron varyantı hafif deniyor fakat aşı vede önlemler sürece katkı sağladı. Aşıya karşın olumlu hastalar oldu fakat seyri çok daha hafif geçirdiler. Birebir hastalar aşı olmasaydı ağır bakım kullanımı olacak vede kayıplar daha çok olacaktı. Bu manada aşının bize önemli katkısı var” sözlerini kullandı.

GÜNDE 70 BİN AŞIDAN 700 AŞIYA

Bursa İl Sıhhat Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, kelamlarını şöyle tamamladı;
“Şu an e-nabız sistemi üzerinden aşı hakkı gelenlerin aşıları yapılıyor. Ancak orada da önemli düşüşler var. 70 bin aşı yaptığımız gün vardı, şu an maalesef 700 aşı yapıyoruz. Artık Turkovac da var. Bu aşıyı da yapıyoruz. Evvedelsinde Sinovac ya da Biontech olması fark etmez. Hatırlatma dozlarını Turkovac da olabilirler. Vatandaşımızda şöyle bir algı oluştu; ‘Zaten bu iş bitti’. Sürecin tabipler olarak bitmediğini görüyoruz. Nereye gideceğini de yüzde 100 öngörmemiz mümkün değil. O yüzden tedbirlik dikkatli olmakta yarar var. Peyderpey önlemler sıkıydı, artık gevşetiyoruz. Açık alan maske durumu kaldırıldı. Şu şuur insanlarda oluştu, kalabalık ortama girildiğinde refleks olarak maskesini takıyor. Maske yalnızca Covid’de değil, teneffüs yolu ile bulaşan öbür hastalıklardan da koruyuculuğunu net halde gördük. Bunu bilhassa Dörtçelik Çocuk Hastanesinde çok net gördük. Zira teneffüs yolu ile bulaşan dönemsel çocukluk hastalıkları çok daha az karşımıza geldi.”

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

istanbul escort | beylikdüzü escort | istanbul escort bayan | tesettürlü escort | halkalı escort | kayaşehir escort | şirienevler escort |