Pazar, Ocak 16Önemli Haberler
Shadow

Korkut Cet Sinema Festivali’nden TRT’ye “Türk Dünyasına Katkı Ödülü”

Korkut Cet Sinema Festivali’nden TRT’ye “Türk Dünyasına Katkı Ödülü”

TRT, ortak üretimleri ile reyting rekoru kıran dizilerinin üretimci, direktör, senarist ve oyuncularıyla takviye verdiği ve TRT Avaz’dan canlı yayınlanan şenliğin ödül merasiminde TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı’ya “Türk Dünyasına Katkı Ödülü” takdim edildi. Türk milletine ilişkin kıymetleri güçlendirmek ve sinema sanatıyla sürdürülebilmesi için temeller oluşturmak emeliyle düzenlenen “Korkut Cet Türk Dünyası Sinema Festivali”, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül merasimiyle sona erdi. Merasime, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan Kültür Bakanları, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ve bin 400’e yakın oyuncu, üretimci, kültür ve sanat topluluğundan isim katıldı.

Pek çok imal ödül aldı

Gecede TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı’ya “Türk Dünyasına Katkı Ödülü” takdim edilirken, TRT Ortak İmali “Mavzer” sineması “Kurmaca En Yeterli Senaryo Ödülü”nü kazandı. TRT’nin reyting rekorları kıran “Alparslan: Büyük Selçuklu”, “Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı”, “Gönül Dağı”, “Teşkilat” ve “Masumlar Apartmanı” dizilerinin üretimci, direktör, senarist ve oyuncuları da geceye katılarak şenliğe dayanak verdi.

TRT Genel Müdürü Sobacı: “Türk dünyasına yönelik çalışmalara tüm gücümüzle dayanak vermeye devam edeceğiz”

Gecede TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı’ya “Türk Dünyasına Katkı Ödülü”nü, Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Bakanı Azamat Zhamankulov ve Özbekistanlı oyuncu Sitora Farmonova takdim etti. Sobacı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın konut sahipliğinde gerçekleşen bu kıymetli gecede bulunmaktan memnunluk duyduğunu tabir ederek şöyle devam etti: “Böylesi hoş bir gecede, bu değerli mükafatı TRT bünyesinde çalışan tüm işçimiz ismine almaktan büyük gurur, memnunluk duyuyorum. Şenliğimizin mottosu ‘Merhamet Yüklü Kanatlar’. Aslında bu mottonun Türk dünyasını tam manasıyla temsil ettiğini, tanımladığını düşünüyorum. Münasebetiyle bugüne kadar olduğu üzere bundan sonraki süreçte de bu kanatların dünya çapında daha güçlü bir halde çırpmasını sağlamak ismine TRT elinden geleni yapacak.”


“Kurmaca En Yeterli Senaryo Ödülü” TRT Ortak Üretimi Mavzer’in

Direktör ve senarist Fatih Özcan’ın birinci uzun metraj sineması TRT Ortak İmali “Mavzer”, Korkut Cet Sinema Festivali’nde “Kurmaca En Yeterli Senaryo Ödülü”nün sahibi oldu. Direktör Fatih Özcan’a mükafatı, Kazakistanlı usta sinema oyuncusu Assanali Asimov ve Kırgızistanlı oyuncu Kalipa Taştonova verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir