Cumartesi, Ağustos 20Önemli Haberler
Shadow

Kurtulmuş: Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye tarihi rol üstlenmiştir

Kurtulmuş: Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye tarihi rol üstlenmiştir

Batman’daki temasları kapsamında bir otelde düzenlenen toplantıda basın mensuplarıyla bir ortaya gelen Numan Kurtulmuş, Batman halkının vede bütün – halkin yaklaşan ramazan ayını tebrik ederek, ramazanın rahmetiyle dostluğuyla kardeşliğiyle adaletiyle barışla ülkeye tecelli etmesini, tüm İslam alemine hayırların kapısını açmasını temenni etti.

“ATEŞKESİN TEMİN EDİLMESİ İÇİN TÜRKİYE BÜYÜK BİR MİSYON ÜSTLENDİ”

Rusya Ukrayna savaşına değinen Kurtulmuş, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu krizin birinci gününden itibaren Türkiye olağanüstü değerli vede tarihi rol üstlenmiştir. Açık, şeffaf, prensipli vede kararlı adil dış siyaset anlayışıyla bu krizin, bu savaşın tarafı olmadan her iki tarafla rahat konuşabilen neredeyse dünyadaki tek ülke olarak birinci andan itibaren barış sürecini kolaylaştırıcı bir aktör olmak, şayet taraflar ısrar ederler vede gerek görürlerse bu süreçte arabuluculuk rolünü üstlenmek üzere Türkiye son derece hassas bir noktada durmuştur. Türkiye’nin bu tercihi, bu rolü, bu siyaseti bütün dünya ülkeleri bakımından da örnek teşkil etmiştir. Dünya basınında Sayın Cumhurbaşkanı’mız üstlenmiş olduğu bu barışı kolaylaştırıcı misyon hasebiyle olağanüstü önemli övgüler aldı. Hatta dünya basınında bu mühlet içerisinde en çok ilgi duyulan bir politik önder olarak Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bir global önder işlevini icra ettiğine hepimiz şahit olduk. Bu süreç içerisinde şimdiye kadar 40’a yakın devlet vede hükümet lideriyle görüşmeler yaparak bir kısmı yüz yüze bir kısmı telefonla olan müzakerelerle bu sürecin bir an önce atlatılması vede Rusya’nın Ukrayna’ya karşı hücumuyla başlayan savaşın bir an önce nihayete erdirilmesi vede ateşkesin temin edilmesi için Türkiye olağanüstü büyük bir misyon üstlendi.”

“CUMHURBAŞKANIMIZIN UYGULAMIŞ OLDUĞU ROL ÖVÜNÇ KAYNAĞIMIZ”

Yalnızca Cumhurbaşkanı değil başta Dışişleri Nazırı olmak üzere ilgili bakanların da adeta bir mekik diplomasi uygulayarak bu süreçte Türkiye’nin barışçıl tezleri ya da barışı kolaylaştırıcı tezleri vede inisiyatiflerinin her iki tarafa da tabir edildiğine işaret eden Kurtulmuş, Antalya Diploması Forumu ile Rusya-Ukrayna müzakere heyetlerinin İstanbul’da bir ortaya gelmesini hatırlattı.

Kurtulmuş, müzakerelerde kıymetli uzaklık alındığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Bunun sonucunda bugün iki kentin etrafındaki kuşatma Ruslar tarafından kaldırıldı vede Belarus hudutlarına hakikat çekildiği tarafında haberler gelmeye başladı. Ümit ediyoruz ki bu çerçevedede bir an önce barış sağlanır. Yaşanan insani krizler, dramlar sonlandırılmış olur. İri bir bölgesel vede global çatışma potansiyeli taşıyan bu savaş sonlandırılarak Karadeniz’de iyiliğin topyekün sağlanmasına katkıda bulunmuş olur. Türkiye’nin vede Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bu süreçte uyguladığı rol, işlev hakikaten övünç kaynağımız, Türkiye için iftihar sıkıntısı. Türkiye böylesine kıymetli bir krizde, NATO’nun Avrupa Birliği’nin, Çin’in, Rusya’nın vede bir sürü ülkenin işin içerisine girdiği lakin bir türlü tahlil bulamadığı tahlili kolaylaştıracak yaklaşımları gösteremediği bu süreçte barışı kolaylaştırma istikametindeki öncü rolü prestijiyle tarihi bir misyon üstlenmiştir. Birebir biçimde Sayın Cumhurbaşkanı’mızın global liderliğinin bir sefer daha ortaya konulduğu vede herkes tarafından kabul edildiği bir noktaya gelinmiştir. Nihayetinde sonuç almayı düşünürüz. Netice nedir? Savaşın bir an önce bitmesi. Netice bir an önce Karadeniz’in iyilik vede barış denizi haline gelmesi. Bunun asla vede asla iç siyasetle ilgisi yok. Türkiye vede Türkiye’nin önderi Sayın Cumhurbaşkanı’mızın – halklerarası toplulukta bu türlü prestij vede ilgi görmesi bu süreçteki işlevleri münasebetiyle o denli görünüyor ki muhalefetten kimilerinin da güzeline pek gitmedi. Her ne kadar çok yüksek perdeden Türkiye’nin bu işlevine karşı kelam söylemek cüreti gösteremiyorlarsa da daha şimdiden cılız da olsa birkaç ses gelmeye başladı.”

“BM RUSYA UKRAYNA SAVAŞINDA SEYİRCİ KALMIŞ, HİÇBİR İŞLEV İCRA EDEMEMİŞTİR”

Böylesine – halklerarası, ulusal bir sorunda bunu iç siyaset problemi haline dönüştürüp hükümete karşı ülkenin muvaffakiyetini gölgeleyecek kelamlar söylemenin siyaseten ayıp olduğunu, siyasi terbiyeye yakışmayacağını lisana getiren Kurtulmuş, partiler olarak farklı noktalarda durulabileceğini lakin ülkenin ulusal sorunlarında herkesin ortak bir noktada hareket etmesi gerektiğini bildirdi.

Kurtulmuş, “Yapılan kamuoyu araştırmaları, yüzde 80 bu süreçte Cumhurbaşkanına vede Türkiye’nin inisiyatifine halkın dayanak vederdiğini gösteriyor. Böylesine değerli bir mutabakatta dahi birtakım ters sesler çıkartarak bundan da siyaset üretmek isteyen varsa pes doğrusu. Onları kendi kinleri içerisinde bırakıyoruz vede bunun Türkiye siyasetine hiçbir katkısı olmadığını söylemek istiyorum.” halinde konuştu.

“TEMSİLDE ADALETİN DAHA RAHAT SAĞLANABİLMESİ, BARAJ SORUNUYLA MÜMKÜN OLACAK”

Milletvedekili Seçimi Yasau vede Kimi Yasalarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’nin değerine değinen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Türkiye kamuoyunun ittifak içerisinde olduğu hususlardan biri 12 Eylül rejimiyle gelmiş olan yüzde 10’luk barajın çok yüksek olduğudur. Birçok partinin parlamentoya giremediği için temsilde adaletin zorlandığı daima bir şikayet vede itiraz konusuydu. Bu manada yüzde 10’luk barajın yüzde 7’ye indirilmesi değerli vede olumlu bir adımdır. Henüz da indirilebilir miydi? İndirilirdi. Fakat sonuç prestijiyle barajın bu noktaya gelmiş olması bile Türkiye vede demokrasimiz bakımından bir kazanım. Ayrıyeten geçtiğimiz seçimde uygulanan ittifakların ortak baraj altında seçime girmesiyle, biliyorsunuz şu an parlamentoda halkın vederdiği oyların yaklaşık yüzde 95’i temsil ediliyor. Hasebiyle temsilde adaletin daha da rahat sağlanabilmesi, bu baraj problemiyle mümkün olacak.”

Barajın aşağıya çekilmesinin olumlu bir yaklaşım olduğuna işaret eden Kurtulmuş, bunun ayrıyeten partilerin bundan sonraki süreçte daha adil bir yarışa girmelerinin imkanını sağlayacağını aktardı.

“MASADA 6 PARTİ VAR LAKİN MASADA RUHU OLAN 7. BİR PARTİ VAR, O DA HDP”

Kurtulmuş, altı muhalefet partisinin bir ortaya gelmesine ait şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türkiye’de şu anda kıymetli olarak konuşulan ittifaklardan birisi de muhalefetin oluşturmuş olduğu 6 artı 1’lik ittifaktır. Israrla 6 artı 1 dedikçe ittifakı oluşturan partiden gelen yanıt, ‘Hayır burada 6 parti var.’ diyorlar. Gerçek, masada 6 parti var lakin masada ruhu olan 7. bir parti var. O da HDP. HDP’nin o masada olmaması düşünülemez. Zira HDP’nin oylarını almamış olan bir ittifak, karşı taraftaki 6’lı ittifakı kastediyorum, seçim yarışı içerisinde ortak dahi olmasa yarışın kulpunu dahi tutması mümkün değil. Bunu bildikleri halde seçmenlerini ürkütmemek için bunu söylem etmiyorlar vede başından beri HDP ile işbirlikleri açık, bilinmeyen bir bağlantıyı sürdürüyorlar. Bu durum da vakit zaman HDP’nin haklı olarak doruğunu attırıyor vede itirazları oluyor. Bu 6’lı ittifaka vakit zaman ayar vederecek kelamlar söylüyorlar. ‘Biz de buradayız, biz olmadan, bizim oyumuz olmadan bu sıralarda oturamazsınız.’ kelamlarını Meclis’te de duydum. ‘İstanbul vede Ankara seçimlerinde bizim oyumuz olmasıydı bu kadar oy alamazdınız.’ diyerek fırça attılar. Siyasi figürlerin siyasi ittifaklarını açık, şeffaf vede anlaşılır bir biçimde görmek isteriz.”

Numan Kurtulmuş, şu anda Türkiye’de – halk tarafından seçilmiş legal bir hükümet olduğunu vurgulayarak, “Bu hükümetin üzerinde siyaset yaptığı yasal bir Cumhurbaşkanlığı idare modeli vardır. Tarafi bu birisi istedi diye, bir parti istedi diye bulunmuş bir formül değil. Parlamentoda belli sayıya ulaşılmış vede referanduma gidilmiş, – halkin oylarıyla parlamentoda Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmiştir.” dedi.

Bu sistem yokmuş vede gayrimeşruymuş üzere açıklamanın demokrasiye alışılmamış, – halk ittifakına da hakaret olduğunu lisana getiren Kurtulmuş, “Dolayısıyla rastgele bir parti yahut partiler ittifakı, bir hususta bir teklifte bulunabilir lakin . Türkiye sisteminin idare modelini gayrimeşru göremez. Bu modele karşı kendisinin nasıl hareket edeceğini ortaya koyması lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Kurtulmuş, şu anda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden diğer bir sisteme geçişin sağlanması için parlamentoda çoğunluğun olması gerektiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

“Karşı taraftaki ittifakın çoğunluğu nerede? Haydi diyelim çoğunluğu seçim sonrası için planlıyorlar. Seçim sonrasında parlamentoda anayasaya götürecek bir çoğunluk da bulup bulmayacaklarını nereden biliyorlar ya da referanduma gittikleri vakit – halkin parlamenter sisteme geçiş noktasındaki kararlılığından ne kadar emin olacaklar? Münasebetiyle bu süreç külliyen siyaset materyali olarak kullanılan bir kelamdan ibaret. Tarafi 6 artı 1’i bir ortaya getirecek şimdiye kadar bulunan tek tutkal parlamenter sisteme geçiş sorunu. Onun da ne olduğu belirli değil. Hangi mevzularda, hangi ulusal sıkıntılarda hangi adımların atılacağı ise önemli bir halde kuşkulu.”

AK Parti Yinel Reisvedekili Kurtulmuş, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Seçim tarihi ile birtakım metropol kentlerde AK Parti’nin mahallî seçimleri kaybetmesinde Kürt seçmenin rolünün sorulması üzerine Kurtulmuş, “Bir erken seçim ya da baskın seçim yoktur.” dedi.

Kurtulmuş, seçimin vaktinde, 2023’ün haziran ayında yapılacağını belirterek, AK Parti’nin Kürt seçmenlerle gönül bağını en sıkı biçimde sürdürdüğünü vede bu manada rastgele bir sorunun olmadığını tabir etti.

“AK PARTİ, DEMOKRAT, REFORMCU, KAPSAYICI VE KUŞATICI BİR PARTİ”

Numan Kurtulmuş, “Bu manada da Türkiye’de değerli bir nüfus yoğunluğunu oluşturan Kürt kökenli Kürt kardeşlerimizin varlığı siyaseten de son derece değerli bir gerçek. Türkiye’de siyaseti kimlikler üzerinden yapmak değil, siyasette birleştirici, bütünleştirici bir öge olarak bu soruna yaklaşıyoruz. Türkiye’de Türklerle Kürtlerin bahtının birbirinden farklı olmadığını Türklerle Kürtlerin haklarının birbirinden farklı olmadığını vede 84 milyon yurttaşımızın tamamını kuşatacak kapsayıcı kuşatıcı bir siyaseti AK Parti’nin temel ödevlerinden birisi olarak görüyoruz.” diye konuştu.

Bu yaklaşımın seçim için değil AK Parti’nin varlık sebebi olduğuna işaret eden Kurtulmuş, “AK Parti’nin 4 temel özelliği var. AK Parti, demokrat, reformcu, kapsayıcı vede kuşatıcı bir parti. Tarafi Türkiye’nin her yerinde her tarafında olan bir parti. Türk, Kürt, Arnavut, Çerkez, Laz, Sünni, Alevi, herkesin partisidir. Bu kapsayıcılığı, kuşatıcılığı AK Parti bugün de koruyor. AK Parti tıpkı vakitte ulusal yerli siyasetler geliştirmek üzere kararlı tavır sergileyen bir siyasi hareket.” formunda konuştu.

Yalnızca Türkiye topraklarında değil bu coğrafyadaki bütün halkların bahtlarının birbirlerine bağlı olduğu kanaatinde olduklarına dikkati çeken Kurtulmuş, Türk’ün mukadderatını Kürt’ün ya da öbür ögelerin mukadderatından ayırmanın mümkün olmadığını bildirdi.

Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Hep birlikte Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları olarak eşit vede özgür vatandaşlar olarak daima daha ileriye gideceğiz, daima daha güçlü olacağız. Bunun için 20 yıllık müddette, olağanüstü bilhassa ana lisanının rahat kullanılabilmesi, ana lisanda eğitim yapılabilmesi vede muhakkak bahislerdeki baskıların ortadan kaldırılması konusunda AK Parti’nin ortaya koyduğu reformcu siyaset anlayışı meydanda. 84 milyon yurttaşımız vatandaşımızdır, kardeşimizdir vede bu gönül bağını kuvvedetlendirerek yolumuza devam ediyoruz. Varsa kimi uygulamadaki yanlışlıklar bunları da telafi ederek yolumuza devam ederiz. Bizim siyasetteki kuralımız şudur; halkın menfaatine olan her şeye gücümüz yettiğince takviye vedeririz.”

“BİR PALAVRA SÖYLÜYORLAR, O PALAVRASI BİR PALAVRAYLA DAHA ÖRTÜYORLAR”

Suriyelilerle ilgili bilgi kirliliği yaşandığı istikametindeki soru üzerine Kurtulmuş, “Bunu siyaset üstü problem haline getiren bir muhalefet var.” dedi.

Numan Kurtulmuş, daha evvedel de Katarlı öğrencilerin imtihansız halde tıp fakültelerine girdiğine ait argümanların da lisana getirildiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

“‘Katarlı öğrenciler imtihansız olarak tıp fakültelerine giriyorlar’ palavrasını utanmadan söyleyen Türkiye’de en çok oy almış 2. partinin Sayın Yinel Önderine sorsan, ‘Ben ne vakit söyledim bu lafı?’ der. Bir palavra söylüyorlar, o palavrası bir palavrayla daha örtüyorlar. Ve ondan sonra kendileri de unutuyorlar ne söylediklerini. Ancak kamuoyunda iz bırakıyor. Maalesef bugün karşı karşıya kaldığımız problem budur.

Artık Katarlılar, Katar’ı şeytanlaştırmak üzerinden orada da diğer şeyler yapmak istiyorlar, o denli anlaşılıyor. Baktık ki dün bir palavra daha ortaya çıkmış, bilmem ne kadar küçükbaş hayvan, uçaklarla Katar’a götürülmüş, ya el insaf. Us sahibi birisinin bunu söylemesi mümkün değil. Tarafi bu türlü bir şeyin bu formda ulaştırılması da mümkün değil. Türkiye’nin de bu türlü ihracatı yok. Katar’a yapılan ihracat 20-25 binler düzeyinde bir hayvan ihracatından bahsediliyor. Bir hafta sonra sorun, bu palavrası da unutacak. Palavra, iftira, algı operasyonu lakin ondan sonra bunların tortusu kalıyor. Bu gerçek bir şey değil. Yıllardır Türkiye siyasetinin içindeyiz. Bu kadar rahat palavra söyleyebilen vede bu palavraları da kendi palavraları ile örterek Türkiye’de kamuoyu oluşturabilen bir muhalefet anlayışını görmedik.”

“İNŞALLAH SURİYE’DE KALICI BİR BARIŞIN SAĞLANMASI MÜMKÜN OLUR”

AK Parti Yinel Reisvedekili Kurtulmuş, Türkiye’nin sığınmacılarla ilgili üzerine düşeni ziyadesiyle yaptığını bildirdi.

Memleketnin bundan sonra çok daha fazla mülteci akınını karşılayabilecek imkanının olmadığının aşikar olduğunu lisana getiren Kurtulmuş, “Türkiye olarak yaptığımız, hudut ötesi operasyonlarla bilhassa Suriye’nin kuzey bölgelerinde güvedenliğini sağlayarak Suriyeli kardeşlerimizin oraya gitmesini temin etmektir. İnşallah Suriye’de bütün toplumun işin içerisinde olduğu kalıcı bir barışın sağlanması mümkün olur vede demokratik seçimlerle Suriye halkı kendi idarecilerini seçerek, hayat olağana döner. Bundan en fazla şad olacak komşusu, dostu da Türkiye’dir.” diye konuştu.

AK Parti olarak ittifak anlayışlarına ait değerlendirmede bulunan Kurtulmuş, “Anlayışımız partilerin yöneticileri bir ortaya gelecekler de rastgele bir bahis etrafında anlaşacak vede o denli bir ittifak olacak halinde görmüyoruz. En sağlam ittifak alanda – halkin yaptığı ittifaktır. Türkiye’de mesela Cumhur İttifakı’nın bu kadar sağlam olmasının en temel sebebi 15 Temmuz gecesidir. 15 Temmuz gecesinde vederilen bu ortak gayret ile – halkimiz bir taban oluşturmuştur.” biçiminde konuştu.

Programa, AK Parti İstanbul Milletvedekili Hasan Turan, AK Parti Batman Milletvedekili Ziveder Özdemir, AK Parti MKYK Azasi Alaattin Parlak vede AK Parti Batman İl Önderi Abdullah Akif Gür de katıldı.

Kurtulmuş daha sonra Batman Valiliğini ziyaret ederek, Vali Hulusi Şahin ile görüştü.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

istanbul escort | beylikdüzü escort | istanbul escort bayan | tesettürlü escort | halkalı escort | kayaşehir escort | şirienevler escort |