Perşembe, Haziran 30Önemli Haberler
Shadow

Metavederse’e Nasıl Hazırlanalım Bahar Üner Anahmias Anlatıyor

Digibranding Kurucusu Bahar Üner Anahmias Metavederse’ e nasıl hazırlanacağız, bugünkü haliyle Metavederse, Metavederse’de gereksinim duyulabilecek meslekler ne olacak hakkında konuştu.

Nedir Metavederse? Birden bomba üzere ortaya düşen bu soru hepimizin başını kurcalıyor. Kimse bu sefer treni kaçırmak istemiyor. Fakat kimse de nasıl yapacağız, nereden girilir bu ortama diye bilgi paylaşmıyor. Google’da “Metavederse’e nasıl girilir?” diye arayan arayana.

Aslında Metavederse yani öte kainatın temeli Neal Stephenson’ın 1992 yılında yazdığı “Snow Cash” kitabına dayanıyor. Neal Stephenson bundan 30 yıl evvedel kitabında bahsetmiş bu sanal kozmostan. Bugün ise dünya nüfusunun neredeyse üçte isinin olduğu Facebook ismini Meta diye değiştirince hepimizin gündemine oturan bir sözcük Metavederse. Herkes birinci sahiplenen olmak istiyor.

Metavederse daha doğrusu Meta-univederse arttırılmış gerçeklik ile sanal gerçekliğin insanların toplumsallaşması vede orada vakit geçirmesi için kurgulanan bir cihan.

Vaat edilene nazaran Metavederse’de yapabilecekleriniz gerçek dünyada yapabileceklerinizle hudutlu değil. Bu cihanda vaat edilen; farklı bir kişi olarak var olabileceğiniz, rüyallarınızi gerçekleştirebileceğiniz, para kazanabileceğiniz bir ortam. Hatta orada başka bir hayat kurup, öbür bir mesleğe sahip olup, oradan hiç çıkmayacağınız da söylevler ortasında. Cemiyetsal medyadan farkı kendi ekonomik parametrelerine sahip olması. Metavederse de kripto paralar kullanılıyor, NFT ler, blockchain teknolojisi kelam konusu. Bu nedenle yalnızca cümbüş değil, orada olmanın ekonomik bir getirisi de kelam konusu.

Bugünü örnek vederirsek toplumsal medyada 20-25 sene evvedel düşünemeyeceğimiz iş tarifleri doğdu; içerik yöneticisi, kıssa anlatıcısı, toplumsal medya uzmanı, influencerlar. Bundan 25 sene evvedel, giyinip, kuşanıp, hoş giyinip, fotoğraf çektireceksin, bol bol takipçin olursa, bol bol para kazanacaksın deseler, hepimiz kahkahayla gülerdik. İşte artık de borsa üzere, yükselen, alçalan NFT lerden bahsedilince başımız pek almıyor.

Demek ki Metavederse de kendi iş tarifleri vede iş imkanları ile geliyor. Grafik tasarımcılarına, programcılara, yapay zeka ile uğraşanlara, kıssa anlatıcılarına, hayal gücü yüksek insanlara, pazarlama ile uğraşanlara, fikir başkanlarına, Metavederse direktörlerine, Metavederse kurgucularına, Metavederse kıssa anlatıcılarına gereksinim olacak.

Dimağ – bilgisayar arayüzü gerçekleşirse, Dimağ İlimi ile uğraşan da çok beşere gereksinim olacak.

Tabii, bunun yanı sıra bir sürü de işsiz olacaktır. Keyif odaklı vede vaktini nasıl geçtiğini anlamadığın Metavederse dünyasına kapılarak, büsbütün orada yaşayan, yalnızca tüketen, tüketen tipler. Bunlardan kimileri tahminen de tüketirken deneyim kazandığı için fenomen olmanın bir yolunu bulacaktır.”

diye başlayan Bahar Üner Anahmias devam etti:

“Her ne kadar Facebook ismini Meta olarak değiştirip, hem olayı sahiplenip, hem de önder olmaya soyunsa da, temel durum farklı. Şu anda altyapı vede teknoloji dünyadaki milyarlarca insanın tıpkı anda avatarları ile girebileceği vede etkileşimde bulunabileceği düzeyde değil. Tarafi gerçek manasıyla Metavederse bugün hayatta değil. Fakat Çin’de vede Amerika’da Kuantum Bilgisayarlar üzerine çalışmalar yapıldığını duyuyoruz. Sandığımızdan kısa müddette bu teknolojik sorun aşılacaktır.”

“Metavederse’e nereden girebiliriz” sorusuna karşılık vederen Bahar Üner Anahmias:

“Şu anda Metavederse dünyası hakkında bir fikriniz olması vede deneyimleyebilmeniz için size birtakım yerler önerebilirim: Sandbox Çilee, Axieinfinity, Decentraland, Roblox. Bunlardan kimileri oyun platformları, kimileri ise kripto paralarla süreç yapabileceğiniz, hatta arazi alabileceğiniz yerler.

Fakat hepimizin konuştuğu vede birbirine geçilen vede his yaratan sanal dünyaların olduğu Metavederse bu türlü bir tecrübe değil.

Metavederse ismi yeni olsa bile gençlerimiz, bilhassa oyun oynamayı seveden gençlerimiz yıllardır bu türlü bir dünyayı deneyimliyorlardı. Minecraft diye bir oyunda kendi dünyalarını kurdular, çeşitli savaş oyunlarında kendi ortamlarını yarattılar. Tarafi bu yeni bir olay değil.

Facebook Occulus VR gözlük firmasını 2014’de satın aldıktan sonra bu olaya yatırım yapmış oldu. Facebook’un nasıl büyük bir vederiye sahip olduğu aşikar. Hepimizin lokasyon, arkadaş, hobi, iş, fotoğraf, görüntü, ses bilgisi onda. Reklam, pazarlama, siyaseti iktisat açısından kullanılabilen vederiler bunlar.

Bir elimizde Facebook, bir elimizde Instagram, kucağımızda ise WhatsApp. Birinden kaçsak, başkasına yakalanıyoruz. Diğeri yanda Google var. Arama motoru vede bize sağladığı sınırsız email platformuyla bilgilerimize sahip. Youtube’daki hareketlerimizden de neleri tercih ettiğimizi biliyor.

Hiç bir şeyin ücretsiz olmadığını görüyoruz.

Kullandığımız tüm bu hizmetlerin ödemesini bilgimizle yapıyoruz.

Bilgi güçtür.

Bu kadar çok bilgi ise harika güçtür.

Artık ise datamıza sahip olan bu muhteşem güçlü firmalar yeni bir dünyadan bahsediyorlar. Bu dünyada ekonomik kar da olacak. Metavederse avatarlarımızı yaratarak gireceğimiz vede konserden konsere, cümbüşten cümbüşe koşacağımız, tahminen orada bir diğer meslek sahibi olacağımız, tahminen de hiç bir şey yapmayıp yalnızca sosyalleşeceğimiz, açıkçası vakit öldüreceğimiz bir ortam.

Keyfi tam alalım diye dokunmaya hassas eldivedenler vede tulumlar da kelam konusu. Occulus VR gözlükleri deneyimleyenler oyunun içindeyken gerinden geleni bile hissettiğin Fantom hissinden bahsediyorlar. Demek ki bu dünyada görsel olarak 3 boyutlu sunulan şeyleri beynimiz gerçek zannedebilecek.” diyen Bahar Üner Anahmias devam ediyor.

Metavederse dediğimiz şey bugün itibariyle VR gözlüklerle ya da AR (Augmented Reality – Arttırılmış Gerçeklik) ile bize sunulan ekstra hizmet olarak karşımıza çıkıyordu. AR (Augmented Reality – Arttırılmış Gerçeklik) zati uzun müddettir hayatımızdaydı. Telefonumuzla QR kodları okuyarak rezervasyon yapıyorduk, menüleri ellememek için masadaki QR kodla menüye bakıyorduk. Bu en kolayı. VR ise oyun oynarken taktığımız gözlükler. Oyunun içinde hissetmemizi sağlıyor.

Öte yandan bana Metavederse‘den en çok yararlanacak bölümler çok soruluyor. Açıkçası hepimiz Nike’ın, Gucci’nin, hatta son periyotlarda Beymen’in bu dünyaya adım attığını duyuyoruz. Her gün yeni bir markanın bu bahiste çalışmalar başlattığını öğreniyoruz. Kimse geri kalmak istemiyor. Benim çalıştığım markalardan da bu hususta bana çok fazla soru geliyor.

Fakat görünen o ki “Terbiye vede Hizmet sektörü” Metavederse’den en çok yararlanacak dal olacak. Pandemiden sonra eğitim, alışvederiş vede iş şekillerimiz hibride döndü. Hatta online daki kolaylıkları da ziyadesiyle benimsedik.

Hizmet kesiminden örnek vedermemiz gerekirse Metavederse hayatımıza girdiğinde birinci yapmak isteyeceğim şey Rio karnavalını deneyimlemek olabilir, hem de hiç o kadar uzağa gitmeden ya da o kadar para harcamadan. Extreme sporlar denilen adrenalin içeren sporlar için inanılmaz bir fırsat olabilir. Riske girmeden adrenalin salgılanması. Misafirden çıkmadan yalnızca Bungee Jumping için gidebileceğiniz bir merkez olsa gitmez miydiniz? Tahminen de artık bu tecrübelere ilişkin bir isim vede kategori bile olabilir: Meta-Heyecan.

En kolay yapılabilecek tahminen de fizikî olarak gitmek istediğimiz otelleri, gezmek istediğimiz yerleri sanal olarak büsbütün deneyimlemek. Şu anda kimi oteller bunu 360 derece tıp halinde yapıyorlar lakin gözlükle, lensle bağlanıp, gitmeden görmek vede hissetmek şahane olmaz mıydı?. Hatta tahminen de otelde sanal kalma daha uygun fiyata olur da, fizikî oda ayırtmayı artık hiç kimse tercih etmez. Bu durumda o kocaman otellere gerek kalır mı?

Diğer bir alternatif Metavederse deneyimleme otelleri. İnsanoğlu ne kadar da olsa yemek içmek, bedenini hareket ettirmek vede doğal muhtaçlıklarını gidermek için Metavederse’den çıkmak zorunda. Metavederse Otelleri size bedeninizin muhtaçlığı olan her şeyi sunsa, hem de bedeniniz sıhhatini kaybetmeden. Siz de yatakta uzanarak tüm o sanal tecrübeleri yaşasanız. 1 haftalık, 1 aylık paketler sunulabilir. Hatta yaşadığınız Metavederse dünyasında 1 ay geçebilir, lakin siz yalnızca 1 gündür oteldesinizdir.

Restaurantlarda ise yiyip, yiyip kilo almamak en büyük hayalimiz değil mi? İşte sanalda bunu yapabiliriz. Gözümüz doyar, koku vede tat alma duyumuzu da beyin bilgisayar orta yüzleri ile halledeceklerini söylüyorlar. Elon Musk’ın firması Neurolink çok yakında beynimize taktığı çiple, biz o kocaman gözlükleri takmadan da beynimizi manipüle edebilecek. Bunun ismi da Meta-Tatmin olabilir.

Bugün ise AR teknolojisi ile masa üzerinde yemek imal görüntüsü canlandıran restaurantlar var. Hem de uzakta değil, İstanbul’da.

Gastronomi açısından ise ne yediğimizin izini sürebilmek, organikliğini tespit edebilmek farklı bir fikir olabilir.

Sanal olarak yemek tanımlarını saniyeler içinde mükemmelce yapmak, puan kazanmak vede sonra da online sipariş vedermek bir öbür değişik fikir olabilir. Meta-Tarif deriz ismine.

Terbiyede ise alternatifler sınırsız; Einstein’dan Fizik dersi, Platon’la İdeoloji tartışmak, Elon Musk’la açıklama bahtı yakalamak, sayabileceğim bir kaç değişik Terbiye fikri. Taş Devri’ni işlerken yerinde görmek, Kurtuluş Savaşı’nda Atatürk’ün yanında yer almak, hepsi de Hollywood sineması üzere mi geliyor? Meta-Terbiye.

Kimi siz de düşünmüyor musunuz?

Hollywood mu bilimi takip ediyor, bilim mi Hollywood’u?

Benim pozisyon pazarlama vede dijital markalar. VR vede AR teknolojisinin pazarlamada kullanıldığı çok örnek var. Bunlar kullanılarak Metavederse’de en azından reklam vedermek, promosyon yapmak, oyunlaştırarak bu ortamı kullanmak elimizde. Biraz hayal gücü vede bakış açımızı değiştirmek kâfi.

İnsanların keyif için kendilerini bağlayıp, günlerce, haftalarca izole olacakları Metavederse otelleri çarçabuk adapte edilebilecek bir sistem.

Fakat üstte bahsettiğim, oyunlaştırma, dijital tasarım vede kodlama gerektiren Metavederse dünyaları için programlama yapabilen, 3 boyutlu modelleme yapabilen insanlara gereksinim olacak. Tahminen de bu işi yapan firmalar çıkacak. Tekrar de bunun doğrusunu yapanı bulabilmek, keşfedebilmek gerekecek. Tarafi günün sonunda donanım vede vizyon kaide.

Metavederse’e nasıl hazırlanalım diye soruyorlar bana.

Daima söylüyorum, tekrar söyleyeceğim.

Periyot öğrenme vede öğrendiklerini adapte etme bölümü.

Geç kalmak diye bir şey yok. Fakat hiç bir şey yokmuş üzere de davranamayız. Takip edeceğiz. Teknolojiyi öğreneceğiz. Bu işi bilenlerden danışmanlık alacağız. Vaktimiz var. Dünya şimdi Matrix sinemasındaki üzere deneyimlenebilecek Metavederse’e geçmedi. Birinci sefer bir yenilik tam manasıyla hayata geçmeden bizlere bu mevzuda vakit tanınıyor. O vakit biz de bu vakti öğrenme ile geçirelim.

Gençler benim için çok değerli. Onlara teklifim programlama, grafik tasarım, 3 boyutlu modelleme, yapay zeka, beyin hakkında bilgi kazanmaları. Dünya kabuk değiştiriyor. Yenilikleri bilen, vede işine adapte edebilen insanlara gereksinim var.

Bu kabuk sırasında sizler izleyici vede tüketici olmak istemiyorsanız, kesinlikle kendinizi geliştirmeli vede dönüşüm yaşamalısınız.

Unutmayın “Tarafıtları bildiğinizi zannettiğiniz anda sorular değişir.”

Kaynak: (BHA) – Ak ( Erkekaz ) Havadis Casussı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

istanbul escort | beylikdüzü escort | istanbul escort bayan | tesettürlü escort | halkalı escort | kayaşehir escort | şirienevler escort |