Pazar, Ocak 16Önemli Haberler
Shadow

Oyak Renault 7 milyonuncu aracını ve motorunu üretti

Türkiye’nin en büyük entegre araba fabrikası olan Oyak Renault, 7 milyonuncu arabası ve motoru banttan indirmenin gururunu yaşarken, 6 milyonuncu şasi ve vites kutusu üretimini de gerçekleştirdi.

1971 yılından beri kendi motorunu da üreten, Türkiye’nin en büyük entegre araba üreticisi Oyak Renault, 7 milyonuncu aracını ve motorunu banttan indirerek yeni bir muvaffakiyete daha imza attı. Dünyanın dört bir yanına araba ihracatı yapan fabrikada üretilen 7 milyonuncu araç, Almanya’daki kullanıcısıyla buluşacak olan Clio E-Tech oldu.

Hususla ilgili kısa bir açıklama yapan Oyak Renault Genel Müdürü Dr. Antoine Aoun, şunları söyledi: “Üretime başladığımız 1971 yılından bugüne dek 7 milyon araç ve motor üretimini gerçekleştirmenin gururunu, memnunluğunu yaşıyoruz. Renault 12 üretimi ile başlayan ve 50 yılda toplam 7 milyon araç ve motor ile 6 milyon şasi ve vites kutusuna uzanan seyahatimizde, şimdiye kadar fabrikamızdan 20’den fazla modeli yollara çıkardık. Araba üretimine başladığımız yıllarda yaklaşık 20 bin olan üretim kapasitemiz, bugün yıllık 378 bin araba ve 920 bin motor hacmine ulaşmış durumda.”

Dr. Antoine Aoun: “İş güvenliği her şeyin önünde gelir”

Yeni teknolojiler sayesinde sunulan yüksek sürüş güvenliği kadar iş güvenliği ve sıhhatinin da kıymetli olduğunu belirten Dr. Antoine Aoun: “Araç ve motor fabrikalarımız, Renault Kümesi içindeki sıralamada daima en ön sıralarda yer alıyorlar. 50 yıllık bilgi birikimimizle bugün fabrikamızda, “Sıfır Kaza, Sıfır Hata” gayemiz doğrultusunda iş güvenliğinden ve yüksek kalitemizden ödün vermeden, en son teknolojileri kullanan ve yüksek katma pahaya sahip eserler üretiyoruz. Bu gurur ve memnunluğu daima birlikte yaşarken, kurulduğumuz günden bu yana emek veren, özverili çalışmalarıyla bizi geleceğe taşıyan tüm çalışanlarımıza, paydaşlarımıza ve tedarikçilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Oyak Renault Araba Fabrikaları, Yeni Clio, Clio E-Tech ve yeni Megane Sedan modellerini ve bu modellerde kullanılan motor ve başta vites kutusu olmak üzere mekanik aksamları üretiyor ve ihracatını gerçekleştiriyor. 2020’de hibrit araçlar için motor seri üretimine başlayan fabrika, hibrit araçlar için motor üretimi yapan merkezler ortasında Renault Grubu’nda birinci ve Türkiye’de tek fabrika pozisyonunda bulunuyor. Araç ve Mekanik Fabrikaları ile bir Memleketler arası Lojistik ve bir Ar-Ge Merkezi’nden oluşan Bursa’daki Oyak Renault Araba Fabrikaları’nda üretilen araba ve mekanik aksamlar, yaklaşık 70 ülkeye ihraç ediliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir