Pazar, Ocak 16Önemli Haberler
Shadow

Rusya: Uydusavar füze testi yaptık

Rusya: Uydusavar füze testi yaptık

ABD, Rusya’nın uydusavar füze denemesi yaptığını duyurmuş, Moskova idaresine aksiyonu nedeniyle reaksiyon göstermişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Rusya’nın gerçekleştirdiği testin dış uzayı tehlikeye düşürdüğünü belirterek, “Rusya’nın tehlikeli ve sorumsuz davranışı, uzayın uzun vadeli sürdürülebilirliğini tehlikeye atıyor.” diye konuşmuştu.

“SADECE BİZ DEĞİL, ÜÇ ÜLKE DAHA YAPTI” AÇIKLAMASI

Rusya’dan gelen açıklamada, uydusavar füze testinin yapıldığı doğrulandı. Açıklamada, ABD, Hindistan ve Çin’in de benzeri testleri daha evvel gerçekleştirdiği kaydedildi.

RUSYA: UYDU MUVAFFAKİYETLE VURULDU

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, 15 Kasım’da uzayda bulunan bir Rus uydusunun füzeyle muvaffakiyetle vurulduğu belirtildi. “1982’den bu yana yörüngede bulunan ve artık çalışmayan Tselina-D isimli uzay aracı muvaffakiyetle vurulmuştur.” denildi.

“ABD’DEN GELEN AÇIKLAMALAR İKİYÜZLÜLÜK”

ABD’nin kelam konusu faaliyeti nedeniyle Rusya’ya yönelik suçlamalarına da cevap verilen açıklamada, şu tabirlere yer verildi:

“Rusya’nın, kelam konusu denemeyle Milletlerarası Uzay Üssü (ISS) için tehlike oluşturduğuna yönelik ABD tarafından yapılan açıklamaları ikiyüzlülük olarak değerlendirmekteyiz.

“KİMSEYE HABER VERMEDEN SON MODEL EKİPMANLARINI DENİYORLAR”

ABD kimseye bilgi vermeden insansız hava araçları da dahil olmak üzere son model ekipmanlarını yörüngede etkin olarak deniyor ve geliştiriyor. Uzayda daha evvel emsal denemeler ABD, Çin ve Hindistan tarafından da gerçekleştirilmiştir.”

“TEST, YÜZ BİNLERCE KESİM YÖRÜNGE ENKAZI ÜRETTİ”

Bu ortada Rusya’nın, kendi uydularından birine karşı bir uydusavar füzesi test ettiğini belirten Price, “Rusya, dikkatsizce gerçekleştirdiği yıkıcı bir uydu testinde, kendi uydularından birine karşı bir uydusavar füzeyi test etti. Test şu ana kadar bin 500’den fazla izlenebilir yörünge enkazı ve daha küçük yüz binlerce modül yörünge enkazı üretti ve bunlar artık tüm ulusların çıkarlarını tehdit ediyor.” ifadelerini kullandı.

UZAY İSTASYONU İÇİN TEHLİKE OLUŞTURUYOR

Rusya tarafından gerçekleştirilen testi “sorumsuzca” ve “tehlikeli” olarak nitelendiren Sözcü Price, enkaz alanının Memleketler arası Uzay İstasyonu (ISS) için bir tehlike oluşturduğunu kaydetti.

“Bu test, ISS’deki astronotlar ve kozmonotların yanı sıra öteki beşerli uzay uçuşu faaliyetleri için riski değerli ölçüde artıracaktır.” diyen Price, kelamlarını şu formda tamamladı:

“SAMİMİYETSİZ VE İKİYÜZLÜ”

“Rusya’nın tehlikeli ve sorumsuz davranışı, uzayın uzun vadeli sürdürülebilirliğini tehlikeye atıyor ve Rusya’nın uzayın silahlandırılmasına karşı çıkma argümanlarının samimiyetsiz ve ikiyüzlü olduğunu açıkça gösteriyor.”

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir