Pazar, Ocak 16Önemli Haberler
Shadow

TEGV mevsimlik tarım çalışanı ailelerin çocukları için kolları sıvadı

26 yıldır Türkiye’nin dört bir yanındaki çocuklara nitelikli eğitim dayanağı sağlayan TEGV, mevsimlik tarım emekçisi ailelerin eğitimden uzak kalan çocuklarını unutmadı. Hollanda Kraliyeti Matra Fonu’ndan alınan takviyeyle gerçekleşen ‘Okula Dönüş’ projesiyle Harran bölgesindeki tarım emekçisi ailelerin çocuklarına temel okuma, sayı ve hayat marifetlerini geliştirmek, bilişsel gelişimlerini hızlandırmak için içerisinde eğitim uygulamaları yüklenmiş tablet bilgisayarlar, kutu oyunları ve öykü kitaplarından oluşan setler ikram etti. Ferrero Kıymetli Tarım programı ve Sabırlar Fındık / Trabzon tarafından başka farklı desteklenen ‘Dört Mevsim Eğitim’ projesiyle de fındık tarımında çalışan ailelerin çocuklarına Ateşböceği ile eğitim dayanağı götürdü. Eğitimde fırsat eşitliği ve kapsayıcılığı hedefleyen TEGV, bu çalışmaların yanında ‘Yeni Dünya’ projesiyle köy okullarına tablet ve eğitim dayanağı götürmeye devam ediyor.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV), Hollanda Kraliyeti Büyükelçiliği Matra Fonu’ndan aldığı dayanakla 2019 yılında başlattığı, Şanlıurfa’nın Harran ve Eyyubiye ilçelerinde yaşayan mevsimlik tarım emekçilerinin çocuklarına eğitim takviyesi sağlamayı amaçlayan projeye koronavirüs pandemisi nedeniyle orta verilmişti. Pandemi nedeniyle okulların kapanmasından ötürü da çocuklar okullara devam edemedi ve konutlarında tablet bulunmadığı için öğretmenleriyle uzaktan eğitim araçlarıyla buluşamadı. Hane halkı nüfus ortalamasının 6.8 olduğu bölgede her konutta ortalama beş çocuk bulunduğundan, öğrenciler EBA TV üzerinden derslerini takip edemedi. Bu bölgede yaşayan çocukların büyük bir kısmının anne ve babalarının da eğitim almadığı için konutta bir yetişkin tarafından desteklenme bahtları da bulunmuyor. TEGV de göç nedeniyle yer değiştiren ve okula devam edemeyen çocukların öğrenmeye, gelişmeye devam etmesi ve okula dönüşte daha az ahenk sorunu yaşamalarını hedefleyerek özel bir proje geliştirdi.

Çocuklar için eğitim dayanak kitleri hazırlandı

TEGV, bu çocukların eğitimden uzak kalmalarının önüne geçmek için çocukların anne, baba, öğretmen ya da öbür yetişkinlerden takviye alamayacağı koşullarda akademik ve şahsî gelişimlerinin devam edebileceği eğitime dayanak kitleri hazırladı. Bu proje sayesinde Şanlıurfa’nın Harran ve Eyyubiye ilçelerinde yaşayan 80 mevsimlik tarım çalışanı çocuğa bu eğitim dayanak kitleri ulaştırıldı. Çocuklara internet ilişkisi olmadan kullanabilecekleri, Türkçe ve Matematik öğrenebilecekleri, zeka ve temel hayat maharetleri gelişimi sağlayabilecekleri farklı çevrim dışı eğitim uygulamaları yüklenmiş tablet bilgisayarlar verildi. Çocukların kümeler halinde oynayabilecekleri, oynarken de Türkçe, matematik ve genel kültür bilgilerini arttırabilecekleri kutu oyunları verildi. Çocuklara başlangıç düzeyinde okuma-yazma maharetlerini geliştirebilecekleri kitap setleri verildi. Çocukların gelişimi yüz yüze mülakat, ön test ve son testlerle ölçüldü. Projenin çıktılarının hedeflenen kazanımların çok daha ötesine geçmesi, bu çalışma modelinin daha kapsamlı olarak araştırılması konusunda umut ışığı yaktı. Ayrıyeten, proje kapsamında mevsimlik tarım göçünden meskenlerine ve okullara dönen çocukların okula ahengini hızlandırmak için temel okuma, sayı ve ömür maharetlerine odaklanan bir program da geliştirildi, uygulandı ve uygulanmaya devam edecek.

‘Dört Mevsim Eğitim’ projesiyle mevsimlik tarım çalışanı ailelerin çocuklarına temel maharetler kazandırılması amaçlanıyor

Hasat devrinde aileleriyle birlikte yaşadıkları kentten diğer bir kente göçen ve yılın yaklaşık altı ayını farklı kentlerdeki kamplarda geçiren mevsimlik tarım emekçilerinin çocukları, bu devirde hem okuldan hem de anne babalarının ilgisinden uzak kalıyor. Bu süreçte okuldan, akademik bilgiden uzak kaldıkları üzere; büyük bir kısmı çocuk denecek yaşta da tarım personeli olarak çalışmaya başlıyor. TEGV ‘Dört Mevsim Eğitim’ projesi kapsamında mevsimlik tarım personeli olarak çalışan ailelerin çocuklarına toplumsal duygusal öğrenme, görsel okuma, dinleme, manaya, konuşma, sanat ve spor üzere okul yaşantılarına dayanak olacak temel hünerleri kazandırmayı da amaçlıyor. TEGV bu sene Sakarya’da Ferrero Kıymetli Tarım programının, Ordu’da ise Sabırlar Fındık / Trabzon’un dayanaklarıyla mevsimlik göçle bu bölgelere gelen, ailesi fındık hasadına çalışan 7-11 yaş ortasındaki Sakarya’da ve Ordu’da toplam 133 çocuğun temel ömür maharetleri edinebilecekleri ‘Dört Mevsim Eğitim’ projelerini uygulamaya başladı. Proje kapsamında hasat periyodunda kamp alanları yakınlarında bulunan okullara bir TEGV Ateşböceği taşınabilir aktiflik ünitesi gönderildi. Ateşböceği tahsil ünitelerinin hem iç hem de dış alanlarında etkinliklere katılan çocuklar; faal öğrenme, oyun ve tecrübe prensibiyle hazırlanan içerikler, gereçler ve etkinliklerle öğrenmeye karşı olumlu tavır ediniyor; hisleri tanıma ve yönetme, alaka kurma ve yönetme, sorumlu karar alma üzere toplumsal ve duygusal hünerler geliştiriyorlar.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir