Pazar, Ocak 16Önemli Haberler
Shadow

Türk endüstrinin gücü ‘milli deniz topunda’ birleşti

Türk endüstrinin gücü ‘milli deniz topunda’ birleşti

AA muhabirinin aldığı bilgiye nazaran, deniz topunun ulusallaştırılmasına yönelik çalışmalar yakın vakitte hızlandırıldı.

Türkiye’nin deniz topu muhtaçlığını yurt dışından karşılaması hasebiyle vakit zaman üretim süreçleri, tedarik, yedek kesim ve işletme maliyetleri münasebetiyle problemler yaşayabiliyordu. Bunun yanında konjonktürel ve teslimat müddetlerinin uzaması/geciktirilmesi üzere aksilikler gündeme gelebiliyordu. Türkiye’nin gemi ihracatına başlamasıyla ve yeni ulusal gemi projeleri münasebetiyle bu alandaki ulusallaştırma gereksinimi daha da attı.

Ulusal Savunma Bakanlığının direktifleriyle daldaki ehil ve kabiliyete sahip firmalar ve proje yüklenicisi birlikte 12 ayda ağır bir çalışma yürüttü. Projede Tersaneler Genel Müdürlüğü ve İstanbul Tersanesi ile özel bölüm firmaları özveriyle vazife yaptı.

Deniz topunda yer alan 16 bin 800 kesim üretim tekniği ve işlevlerine nazaran kategorilere ayrıldı. Bu süreçte bilhassa silah sistemiyle ilgili uzun yıllardır deneyimi olan İstanbul Tersanesi’nin kılavuzluğunda çalışmalar yürütüldü. Başlangıçta kesimlerin üretiminde başka ayrı çalışan takımlar projenin entegrasyonunda bir ortaya gelerek çalıştı.

Farklı kentlerdeki özel kesim firmaları ERMAKSAN, İğrek Makina, ANZATSAN, bunların yanında SAHA İstanbul ve OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) üyesi firmalar mühimmat yükleme asansöründen icra geri tepme düzeneklerine, hareket çark dişli, tahrik motorlarından atış denetim sistemleri ve namluya kadar tüm modüllerin üretiminde rol alıp 12 ay üzere kısa müddette deniz topunu ortaya çıkardı. 76/62 milimetre Ulusal Deniz Topu için 12 ayda teknik çizim düzeyinden atış yapan bir silah sistemine ulaşıldı.

Deniz topu, kasım ayının başında tamamlanan sistem entegrasyonu sonunda alanda canlı mühimmatla başarılı seri atış testleri yaptı. Bu testler ve kalifikasyon süreci bir müddet daha devam edecek akabinde gemi üstü testlere geçilecek.

Ulusal deniz topu bundan sonra üretilecek ulusal gemiler ve ihraç edilecek platformlarda vazife almaya hazır olacak.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir