Pazar, Ocak 16Önemli Haberler
Shadow

Türkiye iktisadına 72,6 milyar TL’lik kaynak

Ziraat İştirak Genel Müdürü Metin Özdemir, “Ziraat İştirak, sağlıklı bir mali performans ile süratli büyümesini sürdürerek, 2021 üçüncü çeyreğini 306 milyon TL kâr ile tamamladı. Türkiye genelinde şube ağını da yaygınlaştıran Ziraat İştirak, biri yurt dışında olmak üzere toplam 113 şubeye ulaştı.” sözlerini kullandı.

Özdemir, bu yılın üçüncü çeyrek finansal sonuçlarına ait yaptığı açıklamada, bankanın toplam etkinlerinin bu yılın üçüncü çeyreğinde 2020 yılı sonuna nazaran yüzde 27 artışla 76,4 milyar TL’ye ulaştığını bildirdi.

Toplanan fonların tekrar birebir periyoda nazaran yüzde 24 artış ile 57,4 milyar TL olduğunu, kullandırılan nakdi fonların yüzde 21 artışla 51 milyar TL düzeyine çıktığını belirten Özdemir, “Ziraat Katılım’ın 2021 üçüncü çeyreğinde ülkemiz iktisadına sağladığı nakdi ve gayri nakdi finansman toplamı 72,6 milyar TL olarak gerçekleşti. Ziraat İştirak, sağlıklı bir mali performans ile süratli büyümesini sürdürerek, 2021 üçüncü çeyreğini 306 milyon TL kâr ile tamamladı. Türkiye genelinde şube ağını da yaygınlaştıran Ziraat İştirak, biri yurt dışında olmak üzere toplam 113 şubeye ulaştı.” değerlendirmesinde bulundu.

Özdemir, Ziraat Katılım’ın 2021 yılının üçüncü çeyreğinde 7 kira sertifikası ihracını başarılı bir biçimde tamamladığını anımsatarak, şunları kaydetti:

“Ziraat Yatırım Menkul Pahalar AŞ aracılığı ile gerçekleştirilen bu ihraçlarımızdan 3,5 milyar TL fonlama temin edildi. Kira sertifikası ihraçlarının tamamına nitelikli yatırımcılardan ihraç fiyatının üzerinde ağır talep geldi. Türkiye’nin kamu sermayeli birinci iştirak bankası olan Ziraat İştirak, faaliyetlerine başladığı 2015 yılından bugüne kadar nitelikli yatırımcılara gerçekleştirdiği 92 kira sertifikası ihracı ile toplamda 33,9 milyar TL hacme ulaştı.”

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir